Ziraat Bankası, PTT… Türkiye Varlık Fonu’na devredildi

Bakanlar Kurulu kararıyla, Hazine uhdesinde bulunan bir kısım kamu sermayeli şirketler ile özelleştirme programında bulunan bazı şirketlere ait hisseler, Türkiye Varlık Fonu’na devredildi. İstanbul’un da aralarında bulunduğu 7 ildeki toplam 2 milyon 229 bin 834 metrekare arazi fona devredildi. Bakanlar Kurulu ayrıca Savunma Sanayii Destekleme Fonu’ndan 3 milyar TL’yi 3 ay sonra geri ödenmesi koşuluyla Türkiye Varlık Fonu’na aktardı.

Türkiye Cumhuriyet Ziraat Bankası AŞ, Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ, Türkiye Petrolleri AO, Posta ve Telgraf Teşkilatı AŞ, Borsa İstanbul AŞ, Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme AŞ’nin sermayelerinde bulunan Hazineye ait hisselerin tamamı, Türk Telekomünikasyon AŞ’nin yüzde 6,68 oranındaki Hazine’ye ait hissesi ile Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü ve Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğünün Türkiye Varlık Fonuna aktarılması kararlaştırıldı.

Başbakanlıktan yapılan açıklama şöyle: “Bir kısım kamu sermayeli şirketler ile Özelleştirme Programında bulunan bazı şirketlere ait hisselerin Türkiye Varlık Fonu’na devredilmesi. Bakanlar Kurulu Kararıyla Hazinenin uhdesinde bulunan bir kısım kamu sermayeli şirketler ile Özelleştirme Yüksek Kurulu Kararıyla Özelleştirme Programında bulunan bazı şirketlere ait hisseler Türkiye Varlık Fonuna devredilmiştir.

Söz konusu şirketlerin mevcut yönetimleri ve işletme politikaları, iş planları, yatırım ve büyüme stratejilerine uygun olarak devam edecektir. Uluslararası finans kuruluşları da dâhil olmak üzere ilgili paydaşlarla sağlanan işbirliği sürdürülecektir. Türkiye Varlık Fonu söz konusu şirketleri Bakanlar Kurulunca onaylanacak Stratejik Yatırım Planı çerçevesinde yönetecektir.”
Türkiye Varlık Fonu, Ağustos ayında yasa ile kuruldu. Varlık Fonu Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Mehmet Bostan atandı. Fon, “Kamuya ait varlıkları ekonomiye kazandırmak, dış kaynak temin etmek; Kanal İstanbul, üçüncü köprü ve havaalanı, nükleer santral gibi stratejik ve büyük ölçekli yatırımlara kaynak sağlamak” amacıyla kuruldu.

Türkiye Varlık Fonu A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliklerine de Başbakan Binali Yıldırım tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başdanışmanı Yiğit Bulut, Kerem Alkin, Himmet Karadağ ve Oral Erdoğan atandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir