Zenginin malı, züğürdün çenesini yormuyor; aç, sefil bırakıyor

Dünyanın en zengin 8 kişinin serveti, dünya nüfusunun yarısının maddi varlığına eşit. 8 kişinin parasal gücü 426 milyar doları bulurken; en yoksul 3.5 milyar kişinin sahip olduğu varlıkların toplamı ise 409 milyar dolar.

İngiliz yardım kuruluşu Oxfam’ın Davos’ta yapılacak Dünya Ekonomik Forumu öncesinde gelir eşitsizliğine dikkati çekmek amacıyla hazırladığı rapora göre 8 kişi şunlardan oluşuyor:

1- Microsoft’un patronu Bill Gates: 75 milyar Dolar.
2- Inditex kurucusu Amancio Ortega: 67 milyar Dolar
3- Spekülatör Warren Buffett: 60.8 milyar Dolar
4- Meksikalı işadamı Carlos Slim: 50 milyar Dolar
5- Amazon patronu Jeff Bezos: 45.3 milyar Dolar
6- Facebook’un patronu Mark Zuckerberg: 44.6 milyar Dolar
7- Oracle’ın patronu Larry Ellison: 43.6 milyar Dolar
8- New York’un eski belediye başkanı, medya patronu Michael Bloomberg: 40 milyar Dolar

Rapora göre gelir dağılımındaki adaletsizlik, son yıllarda giderek artıyor. 1988-2011 yılları arasında küresel gelir 11.9 trilyon dolar artarken, en zengin yüzde 10’luk dilim bu artışın yüzde 45’ini elde etti.

“Yüzde 99 İçin Ekonomi” başlığıyla yayımlanan raporda, “Şirketlerin çalışma biçimi eşitsizliğin krize dönüşmesini sağlıyor; iş modelleri de zengini daha zengin etmek üzerine oturuyor. Şirketler, herkese yararlı olabilecek bir ekonomiye adil katkıda bulunmak yerine, vergi kaçırma, işçilerin ücretlerini aşağıda tutma ve üreticileri sıkıştırma anlayışıyla yapılanmış durumda.” deniyor.

Oxfam geçen yıl hazırladığı raporda, 62 ‘süper zengin’in toplam servetinin dünyanın nüfusunun en fakir olan yarısından daha fazla olduğuğunu açıklamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir