YSK’dan referandum kararı!..

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Anayasa değişikliği için yapılacak referandum konusunda ilk kararını açıkladı. Halk oylamasında bir sandıkta oy kullanacak seçmen sayısını belirleyen YSK, üst sınır olarak 415 kişi belirledi.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan YSK kararında, halk oylaması sürecinin kısa olması sebebiyle herhangi bir aksamaya sebebiyet verilmemesi için Anayasa Değişikliği Hakkındaki Kanun’un Resmi Gazete’de yayımlanması beklenilmeksizin bir sandıkta oy kullanacak seçmen sayısının belirlenmesinin gerekli görüldüğü kaydedildi.

Karara göre halk oylamasında bir sandık bölgesinde, mezra gibi toplu yerleşim birimlerinde ve 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un 5. maddesinde sandık bölgesi oluşturulma işlemleri sırasında teşkil edilen sandık bölgelerinde oy kullanacak seçmen sayısı 410-415 olacak. Köylerde ise seçmen sayısının 415’i aşmaması halinde bir sandıkta oy kullanılabilecek. Bu karar siyasi partilerin genel başkanlıklarına da gönderildi.

Anayasa Değişikliklerinin Halkoyuna Sunulması Hakkında Kanun’un 2. maddesinde “Anayasa değişikliğinin halkoylaması, ilgili Anayasa değişikliği Kanununun Resmi Gazetede yayımını takip eden altmışıncı günden sonraki ilk pazar günü yapılır.” hükmü yer alıyor.

Öte yandan YSK, 1 Ocak’tan en az 6 ay öncesi itibarıyla illerin en az yarısında teşkilat kurdukları ve büyük kongrelerini yaptıkları saptanan 9 partinin seçimlere katılma yeterliliği bulunduğunu da açıkladı.

Bu partiler sırasıyla Adalet ve Kalkınma Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Büyük Birlik Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Halkların Demokrasi Partisi, Hür Dava Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Saadet Partisi ve Vatan Partisi.

Diğer partiler ise genel kongre veya teşkilatlanma koşulunu yerine getiremedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir