Yöresel lezzet Kavut

Kavut - demlicay.net

Kavut, kavrulmuş ve dövülmüş tahıl ununun şeker ya da tatlı yemişle karışımı şeklinde yapılan helva benzeri tatlı. Doğu Anadolu Bölgesi’nde özellikle Van ve Iğdır’da yaygın olarak yapılır. Doğu Karadeniz’de orta Trabzon’dan itibaren sahil kesiminde ve yüksek kesimde, aynı zamanda Doğu Karadeniz Bölgesi dağlarının güney eteklerindeki şehirlerde ve Kuzey Doğu Anadolu bölgesinde yöresel tatlılardan biri olarak kabul edilir.

Eskiden buğdayı, değirmenlerde öğütür öğütmez şeker, bal veya pekmezle karıştırarak yufka arasına doldurup yerlermiş. Oldukça kalorili ve besleyici olan bu yiyeceğin, sonradan kavrulan buğday unundan yapılmaya başlandığı biliniyor. “Kavut”un temel hammaddesi kavrulmuş buğday. Kavrulmuş buğdayın öğütülmesiyle oluşan una “Kavut Unu” denir.

İşte “Kavut”un tarifi: Kavrulmuş buğday, değirmende veya rondoda (evde yapmak isteyenler için) öğütülür. Sonrasında tavada tereyağı eritilir. Öğütülmüş, kavrulmuş buğday unu eklenir. Un yağını çekip, rengi koyulaşıncaya kadar kavrulmaya devam edilir. Kavurma işleminden sonra kavut servis tabağına alınır. Üzerine isteğe göre şeker, bal veya pekmez eklenir. Arzu edilirse üzerine ceviz de serpiştirilerek servis edilir.

Kavut - demlicay.net

Diğer bir “Kavut” tarifi ise; yine kavrulmuş buğday unuyla şerbet veya pekmezi karıştırılıp elde köfte kıvamında hazırlanarak tabaklarda de servis edilebilir.

Ayrıca “Kavut”dan “Kavut Haşılı” dediğimiz bir çeşidi daha var. Tarifi; Kavutu bir tepsi veya siniye çember şeklinde yerleştirilir. Açılan orta kısmına, tereyağı, pekmez veya şerbet dökülür. Sonra afiyetle yenir.

Doğal, lezzetli, besleyici ve bol kalorili yöresel yemek. Doğu Anadolu’ya özgü olan bu yemek, eskiden bahar döneminde, baş dönmesine, mide bulantısına, güç ve kuvvet vermesi için hazırlanırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir