Yılın yazar, fikir adamı ve sanatçıları, ödüllerini Erzurum’da aldı

Türkiye Yazarlar Birliği tarafından organize edilen 2016 yılının yazar, fikir adamı ve sanatçıları, ödüllerini Erzurum’da aldılar. Misafirler, Oltu Taşı Çarşısı (Taşhan), Çifte Minareli Medrese, Ulu Cami, Üç Kümbetler, Kongre Binası ve Yakutiye Medresesi’ni gezdi. Erzurum Temelli Kültür Kahvesi’nde aşıkların atışmasına tanıklık eden konuklar, Erzurum’un yöresel lezzetlerini tattı.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi ile Aziziye Belediyesi’nin ev sahipliğinde tarihi Yakutiye Medresesi’nde gerçekleştirilen törene Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan, Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Şeref Başkanı D. Mehmet Doğan, Ege Üniversitesi Rektörü ve Avrupa Birliği eski Bakanı Prof. Dr. Hatice Beril Dedeoğlu, Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanı Prof. Dr. Muhittin Macit, İl Kültür ve Turizm Müdürü Cemal Almaz, Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nihat Yatkın, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mevlüt Doğan, TYB Genel Başkan Yardımcısı Osman Özbahçe, TYB Erzurum Şube Başkanı M. Hanefi İspirli ile seçkin bir davetli topluluğu katıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, kurulduğu günden bu yana farklı kültür ve medeniyetlerle yoğrulan Erzurum’un milli ve manevi ruhları barındıran bir serhat şehri olduğuna dikkat çekti. Türkiye Yazarlar Birliği’ne ve Aziziye Belediyesi’ne organizasyon için teşekkür eden Sekmen, şunları söyledi: “Böylesine güzelliklere sahip tarihi kentimiz, her bir asırda nice âlim, ulema, devlet adamı, şair ve sanatçı yetiştirmiştir. İlim ve bilimin beşiği şehrimizin iftihar vesilelerinden biri olan mesuliyet adamı Nurettin Topçu’nun, ‘Yarınki Türkiye’nin kurucuları, yaşama zevkini bırakıp yaşatma aşkına gönül verecek, sabırlı ve azimli, lakin gösterişsiz ve nümayişsiz, çalışan ruh cephesinin maden işçileri olacaklardır. Bu ruh amelesinin ilk ve esaslı işi insan yetiştirmek olacaktır’ sözünden ilham alarak ülkemize yeni aydın ve yazar kazandırmak için özel bir çaba harcadık.

Bilge bir neslin inşası için Bilgi Evleri, yeni müelliflerin keşfedilmesi için Yazarlık Akademisi, Geleneksel Türk Tiyatrosu’nun yaşatılması için Şehir Tiyatrosu ve sınırları aşmak için de Diplomasi Akademisi’ni hayata geçirdik. Hakk’ın insanoğluna sunduğu güzellik ve nimetleri kalemiyle tasvir eden, insanları bilgilendiren ve halkın hislerini, gelenek, görenek ve kültürünü sanata yansıtan yeni yazarları topluma sunmak istiyoruz. Batı hastalığı ve özentisine karşı İslam güneşiyle yoğrulmuş imanlı bir gençlik inşa etmek istiyoruz.”

Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan ise “Bilgi üreten, fikir üreten, topluma faydalı, bireyin gelişimine katkı sunan yazar, sanatçı ve fikir adamlarına kalbi şükranlarımı arz ediyorum. Hüner sahibi olmak, iyi bir yazar, ufuk açan bir fikir adamı, seçkin bir sanatçı, büyük bir zanaatkâr olmak gerçekten önemlidir, zaten bu vasıflar da başlı başına bir değerdir. İşte bunlar kadar önemli olan bir husus da, bu hünerin kıymetini bilmek, onların eserlerine hak ettiği değeri verebilmektir. Bu bağlamda Türkiye Yazarlar Birliği’nin ülkemizin fikir, sanat ve edebiyat hayatındaki hüner sahiplerinin tanınmasına, taltif edilmesine, kıymetlerinin anlaşılmasına vesile olduğuna inanıyorum.

Bizler de Erzurum’daki yerel yönetimler olarak, Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Mehmet Sekmen’in önderliğinde Erzurum’un kültür, sanat ve edebiyat hayatına önemli katkılar sunmanın gayretindeyiz. Aziziye Belediyesi olarak, yaklaşık üç yıldır, üç aylık periyotlarla yayınladığımız ve ‘Şehri Kadim Aziziye’ ismini verdiğimiz, bir tarih, kültür, sanat ve edebiyat dergimiz bulunuyor. Bunun yanında şehrimize renk katan, şehrimizin hafızası olan yazarlarımıza katkı sunmak adına onların kitaplarını yayınladığımız bir Aziziye Belediyesi Kültür Yayınları serisi oluşturduk. Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da şehrimizin edebi hafızasına katkı sunacak, tarihimize ışık tutacak, halkımıza yol gösterecek eserlere sahip çıkma noktasında elimizden gelen gayreti göstereceğiz.” şeklinde konuştu.

TYB Şeref Başkanı D. Mehmet Doğan da şairlerin ve yazarların eserlerini ödül almak için yazmadığını söyledi. Doğan, “Bu ödüllendirme onların yaptıkları işin dikkate alındığını, takip edildiğini gösteriyor. Biz aslında yapılan işi takdir etmekten öte altını çiziyoruz. Türkiye’nin kültür hayatının her yıl bir kademesini çıkıyoruz. Bu resme her yıl 30 kişi yükleniyor. Gelecekte Türkiye’nin kültür hayatıyla ilgili çalışacak herkesin ilk bakacağı resim budur. Bu resme bakmadan Türkiye’nin kültür tarihi yazılamayacaktır. Bugüne kadar yaklaşık 500 kişi TYB ödüllerini aldı. Bu ödüllendirme Türkiye’nin çarpık, al gülüm ver gülüm ödüllendirme sistemini ortadan kaldırdı.” dedi.

TYB Erzurum Şube Başkanı Muhammet Hanefi İspirli, TYB’nin faaliyetleri ve şubeleri ile birçok STK’lara önderlik eden ve kamu yararına çalışan bir sivil toplum örgütü olduğunu belirterek Erzurum Şubesi olarak da hemen hemen her hafta farklı bir etkinliğe imza attıklarını ifade etti.

 

İŞTE 2016 YILININ YAZAR, FİKİR ADAMI VE SANATÇILARI
Hikâye: Mehmet Kahraman, Işıklar Açık Kalsın
Şiir: M. Ragıp Karcı, Tut Elimden Düşmeyelim
Roman: Hasan Ali Toptaş, Kuşlar Yasına Gider
Deneme: Ali Yurtgezen, Evin Mahremi Olmak
Fikir: Ercan Yıldırım, Neoliberal İslamcılık
Araştırma: Hüseyin Yayman, Türkiye’de Devlet Reformu ve Başkanlık Sistemi
İnceleme: Celal Soydan, İkbâl’e Dair
Edebi Tenkit: Hayriye Ünal, Başkasının Sınırlarında Şair
Gezi: Faruk Uysal, Taşkent Defteri
Hatıra: Sare Çizmecioğlu, Ayın Parlak Zamanı
Tercüme: Mehmet Hakkı Suçin, Aşkın Kitabı Nizar Kabbani
Biyografi: Fahrettin Gün, Babanzâde Ahmed Nâim Hayatı Eserleri
Çocuk Edebiyatı: Vural Kaya, Kuşların Kalbine Dokunmak
Şehir Kitapları: Esenler Belediyesi, dergi ve yayınları
Tiyatro:Hâle Canat Cürgül, Sıradışı Martı
Basın, yayın, televizyon, radyo alanında ödüllendirilenler:
Basın Fikir: Beril Dedeoğlu, (Star Gazetesi)
Basın Fıkra: İsmail Kılıçarslan (Yeni Şafak Gazetesi)
Dergi yayıncılığı: Aşkar Dergisi
Elektronik Yayıncılık: Hece Taşları
TV Program: Kitap Kokusu (TVNET)
Radyo programı: Hızırla Yolculuk (TRT Radyo)
Müzik: Sedat Anar, Ehl-i Beyt Besteleri
Kamu yayıncılığı: Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı
Özel yayıncılık: Kapı Yayınları
Üstün hizmet
Prof. Dr. Raşit Küçük,
Prof. Dr. Bekir Karlığa,
Prof. Dr. Ahmet Tabakoğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir