Yakutiye, Doğu’nun en iyi belediyesi!..

İnsani Gelişme Vakfı (İNGEV), Türkiye genelindeki 150 belediyede reel verilere dayanarak yaptığı araştırmayı tamamladı. Belediyelerin yönetim tarzı, yatırımları, sosyal hizmetleri, ilçe halkının gelişmişlik oranına katkısı, sosyal yaşam, ekonomik durum, sağlık, eğitim, çevre, ulaşım ve yaşam standartları göz önüne alınarak yapılan araştırma sonucunda Yakutiye Belediyesi, Erzurum ve Doğu Anadolu Bölgesinin en başarılı ilçe belediyesi oldu.

İnsani Gelişme Vakfı tarafından bilimsel bir kurul tarafından gerçekleştirilen araştırma sonuçlarını değerlendiren Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, viraneye dönüşen Erzurum merkezinde kentsel dönüşüm çalışmalarıyla büyük bir değişime imza attıklarını ifade etti.

Tarihi eserlerin çevresinin açılmasıyla ilgili çalışmalar, kentsel dönüşüm alanında yapılanların Erzurum insanının yaşamında etkili olduğunu belirten Korkut, şunları söyledi: “Üç Kümbetler, Yakutiye Kent Meydanı, İstanbul Kapı gibi eserlerle ilgili projelerimiz, Hasanibasri, Mehdiefendi, Aşağı ve Yukarı Habibefendi, Gavurboğan mahallelerinde tamamlanan kentsel dönüşüm çalışmalarımız, yürümekte olan Hacıcuma, Taş Mescit, Kadana, Narmanlı kentsel dönüşüm projelerimiz ile insanımızın yaşamına dokunuşlar yaptık. Bunlar önemli hizmetlerimizdi, bunlarla birlikte parklar, mesire alanları ve sosyal belediyeciliğin diğer alanlarında yaptıklarımız elbetteki halkımızın gönlünde yer tutmuştur. Sonuçlar, yaptığımız hizmetlerin yansıması olarak görüyorum. İnşallah daha güzel ve yaşanabilir bir ilçe için elimizden geleni yapma gayretinde olacağız.”

İNGEV Başkanı Vural Çakır ise “Çok değerli bir ekip tarafından yürütülen bu çalışma ile ilçelerimizin performanslarını nesnel olarak ölçen bir sistem geliştiriyoruz. Daha önemlisi, hangi alanlarda nasıl yatırımlarla daha yüksek gelişmişlik seviyesine ulaşılabilir şeklinde geleceğe yönelik bir destek sağlamak amacındayız.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir