WhatsApp’ta virüs tehlikesi ortaya çıktı! WhatsApp kullanıcıları aman dikkat!

WhatsApp son dönemlerde değiştirdiği gizlilik sözleşmesiyle isminden sıklıkla bahsettiriyordu. Birçok kullanıcı bu yüzden WhatsApp’a tepki gösterdi ve alternatif uygulamalara yöneldi. Şimdi de WhatsApp’tan virüsün yayıldığı ortaya çıkartıldı. Peki yeni tehlike nedir? Nasıl yayılıyor? İşte detaylar…

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp bilindiği üzere gizlilik sözleşmesinde değişiklik yapmış ve verilerin Facebook’la paylaşılacağını açıklamıştı. Ancak bu durum WhatsApp’a kan kaybettirdi. Birçok kullanıcı farklı uygulamalara geçiş yaptı, ayrıca yetkililer devreye girdi. Şirket yeni sözleşmenin yürürlüşe girme tarihini ertelemiş olsa da, sular durulmuyor. Tartışmalar halen devam ediyor.

Bu gelişmeler yaşanırken, WhatsApp cephesindenden başka bir haber daha geldi. WhatsApp üzerinden Huawei mobil uygulaması adı altında bir virüsün yayıldığı ortaya çıktı. WhatsApp virüsü, mesaj yoluyla yayılıyor ve ilk etapta bildirimleri daha sonra ise ana ekrandaki hızlı cevap verme özeliğine bulaşıyor.

Kullanıcıların kontrolü dışında rehberindeki kişilere mesaj atmaya sebep olan kötü amaçlı yazılım Twitter üzerinden duyuruldu ve dikkatli olunması gerektiği aktarılıyor.

Virüs programı araştırmacısı olan Lukas Stefanko, fark ettiği bu virüsü Twitter üzerinden paylaştı. Virüsün ‘Google Play’ görünümlü bir internet sitesi olduğunu belirtiliyor.

Otomatik olarak atılan bağlantıya tıklanması sonucu virüs telefona indiriliyor. Huawei Mobile olarak adlandırılan ancak Huawei ile hiçbir alakası olmayan uygulamayı harici olarak telefona indirmek ve kurmak için onay seçeneğine basıldığında kişinin telefonuna virüs bulaşıyor.

Kaynak : sabah.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir