Vatana, millete faydalı köpekler aranıyor!..

Emniyet Genel Müdürlüğü Uyuşturucu ile Mücadele Daire Başkanlığı, uyuşturucu ve patlayıcı madde araması başta olmak üzere değişik branşlarda kullanılmak üzere yetiştirilecek hibe köpekler arıyor. Vatandaşlardan alınacak köpekler, yetiştirilerek vatana, millete faydalı işlerde kullanılacak.

Ankara Gölbaşı’nda Köpek Eğitim Merkezi’nde “Uyuşturucu Madde Arama, Patlayıcı (Bomba) Madde Arama, Silah-Mühimmat Arama, Koku Teşhis, Canlı İnsan Arama, Kadavra Arama, Kağıt Para Arama, Özel Operasyon, Asayiş Devriye, Çay ve Tütün Arama, Şehir İçi İnsan Takibi ve İz Takip Köpeği” yetiştiriliyor.

Emniyet Teşkilatı köpek temini olarak üç yöntem kullanıyor. Birincisi yurt dışından satın alma, ikincisi kendi merkezlerinde üretim ve üçüncüsü ise vatandaşların yaptığı köpek hibeleri. Teşkilat, son dönemde özellikle vatandaşların yapacağı hibelere büyük önem veriyor. Vatandaşlardan aldığı köpekleri teste tabi tutan emniyet, ışık gördüğü köpekleri yetiştirip alanda kullanıyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü Uyuşturucu ile Mücadele Daire Başkanlığı, “Köpeğinizin polis görev köpeği olmasını ister misiniz?” başlıklı duyurusuyla yetenekli köpeklere talip. Hibe polis görev köpeğinde aranan özellikler ise şunlar:

Hibe edilecek köpek 0-3 yaş arasında olmalı, 3 yaşından büyük olmamalıdır.

Sağlıklı, sosyal ve oyuncakla (tenis topu, ipli ve plastik oyuncaklar vb.) oynama içgüdüsü olmalıdır, saldırgan olmamalıdır.

Hibe edilecek köpek; Alman Çoban Köpeği, Belçika Çoban Köpeği, Hollanda Çoban Köpeği, Golden Retriever, Labrador Retriever ırklarından olmalıdır.

Hibe edilecek köpeğin sağlık takiplerini gösterir sağlık karnesi bulunmalıdır.

Hibe edilecek köpekler Köpek Eğitim Merkezi (KEM) Şube Müdürlüğünde görevli Uzman Köpek Eğitmenleri tarafından teste tabi tutulduktan sonra aranan kriterlere uygun ise hibe olarak alınacaktır.

Bu kriterlere uygun köpeği olan vatandaşların, polis görev köpeği olmasını istiyorsa Köpek Eğitim Merkezi’ne başvurmaları isteniyor.
Köpek Eğitim Merkezi İrtibat :

Tel : 0312 462 81 31- 32- 40

Faks : 0312 499 70 35

Elektronik Ağ : uyusturucudbkem@egm.gov.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir