Vali Azizoğlu’ndan “Yaşlılar Haftası” mesajı

Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, Türkiye’de her yıl 18-24 Mart tarihleri arasındaki kutlanan “Yaşlılar Haftası” sebebiyle bir mesaj yayınladı.

Yaşlıların sorunlarının çözümüne ve onların huzur içinde yaşamlarını sürdürebilmelerine yönelik çalışmalar yapıldığını dile getiren Azizoğlu, şunları söyledi: Yaşlılara gösterilen önem ve onların sorunlarının çözümü için gösterilen çaba ve uygulamalar, o toplumun uygarlık göstergesi olarak da değerlendirilmektedir. Türk toplumunda yaşlılara daima saygı ve özen göstermenin yanı sıra özürlü yurttaşlarımıza ve muhtaç çocuklarımıza da yardım edilmesi ve onların sorunlarının çözümüne duyarlılık gösterilmesi geleneği yerleşmiş durumdadır.

Bu itibarla, Yüce İslam dini ve inancımız çerçevesince yaşlılara büyük değer verilerek “Sadece Allah’a ibadet edeceksiniz. Ana ve babanıza iyi davranacaksınız. Onlardan biri veya her ikisi senin yanında yaşlanırsa, sakın onlara ‘of!’ bile deme! Onları azarlama! Onlara saygıyla hitap et! Onlara merhamet ederek tevazu kanatlarını aç da ‘Rabbim! Küçüklüğümde onlar beni nasıl şefkatle büyüttülerse, sen de onlara öyle merhamet et, de!'” buyurulmuştur.

Bu bağlamda; Devletimiz, son yıllarda yaşlılarımızın hayatını kolaylaştırmak, kimseye muhtaç olmadan yaşamalarını sağlamak için bir dizi yasal düzenleme yapmıştır. Huzurevleri ve bakıma muhtaç yaşlılar için evde bakım hizmetleri, yaşlılarımızın hayata tutunmalarını kolaylaştıracaktır.

Ülkemizdeki yaşlılarımızın önemli bir bölümü, yakınlarının yanında, aile ortamı içinde yaşamlarını sürdürürken, bir bölümü de sağlık hizmetinin düzenli verildiği Huzurevlerinde yaşamlarını sürdürmektedir. Erzurum’da, 18–24 Mart 2014 tarihleri arasında, yaşlılarımıza toplumda verilen önemin bir göstergesi olarak, bu etkinlikleri düzenleyen ve katkı sağlayan, tüm kişi ve kuruluşları içtenlikle kutluyor, yaşlılarımıza gereken özeni gösterdikleri için de teşekkür ediyorum.

Erzurum Halkı’nın ve tüm yaşlılarımızın Yaşlılar Haftasını kutluyor, sağlıklı ve huzurlu bir yaşam temenni ediyor, tüm Erzurum Halkı’na ve yaşlılarımıza en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir