Vali Azizoğlu, buzla kaplı şelalelere tırmandı!..

Erzurum Büyükşehir Belediyesi 3. Uluslararası Emrah Özbay Buz Tırmanış Festivali, nefes kesen tırmanışlara sahne oldu. 19 ülkeden 300’e yakın sporcunun katıldığı festivalde, profesyonel dağcılar Uzundere ilçesindeki Serafin, Abinis, Şenyurt ile Cevizli Mahallelerindeki şelalelere tırmandı.

AK Parti Erzurum Milletvekili Mustafa Ilıcalı, Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mevlüt Doğan ile diğer yetkililer de festivale katıldı. Ilıcalı, Azizoğlu ve Doğan, buzla kaplı şelalelere tırmandı.

Erzurum’un Türkiye’de buz tırmanışı yapılabilecek en önemli yerlerden birisi olduğuna dikkat çeken Vali Azizoğlu, şunları söyledi: “Ben de arkadaşlarımızın desteğiyle buza tırmandım. Hakikaten zevkli ve yorucu bir spor… Spor insana efor kaybettirir ama spor yaparak insan zindeleşir, vücudu rahatlar. Ben bu yörenin insanıyım, çocukluğum Artvin’de, Şavşat’ta geçti. Çocukluğumuzda aşina olduğumuz dağlar, yaylalar var. Demek ki o zaman böyle şeyler yapmışız ki alıştık ama zordu, epey yorucuydu.”

Uzundere’nin hem kış hem de yaz sporları olarak Türkiye’nin ender coğrafi özelliklerine sahip şirin bir ilçe olduğunu dile getiren Başkan Vekili Doğan ise ilçenin ‘Sakin Şehir’ listesinde yer aldığını hatırlattı. Uzundere’nin turizm bakımından Erzurum’un batıya bakan yüzü olduğunun altını çizen Doğan, burada hem yaz turizmi hem de kış turizmi için daha etkili bir şekilde faaliyetlerin devam edeceğini kaydetti.

İki üç yıl içinde Uzundere’nin Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri olacağına dikkat çeken Doğan, “İnanıyorum ki Uzundere ilçemiz, yakın zamanda çok önemli sportif organizasyonlara da ev sahipliği yapacaktır. Uluslararası Buz Tırmanış Festivali’nde emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum. Bu önemli organizasyonu Uzundere ilçemizde düzenledikleri için Türkiye Dağcılık Federasyon’umuza da ayriyeten teşekkür ediyorum.” dedi.

Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Ensar Başar da “İnşallah gelecek yıllarda buz tırmanışı dünya şampiyonasını Uzundere’de yaparız. Burası doğa, yapı ve bölge olarak dünya şampiyonasına ev sahipliği yapabilecek değerde bir yer.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir