Uçan taksi geliyor!..

Ces 2016 Fuarında görücüye çıkan bir çok drone modelleri arasından en çok dikkat çekeni Çinli Ehang firmasının ürettiği EHANG184 modeli drone taksi idi. İnsansız hava araçları üreten şirket, dünyanın ilk kişisel uçan taksisini görücüye çıkardı. Dubai, temmuz ayı itibarıyla ‘uçan taksi’ kullanımına izin veren ilk şehir olacak.

Dubai ulaştırma birimleri, EHang 184 sürücüsüz taksilerin deneme aşamasının sürdüğünü ve temmuz ayında faaliyete geçmesinin planlandığını açıkladı. Sürücüsüz araçlar, üzerlerindeki navigasyon sistemi sayesinde 100 kilograma kadar ağırlıktaki bir yolcuyu düşük irtifada yaklaşık 30 dakika boyunca taşıyabiliyor. Taksilerin akıllı telefon uygulamalarıyla çağırılabileceği belirtiliyor.
Model numarası 184 olan ve Quadcopter temelli devasa drone, herhangi bir pilota ihtiyaç duymadan tek kişilik yolcuyu bir noktadan başka bir noktaya havada taşımak için tasarlandı. Kokpit içinde herhangi bir joystick, anahtar, düğme veya kontrol paneli bulunmayan drone’da sadece bir koltuğa ve bir adet 12-inç tablete yer verilmiş.

Yolcunun uçması için yapması gereken tek şey koltuğu oturup gitmek istediği adresi girmesi ve önündeki tablet ekrandan ‘Havalan’ komutunu vermesi. Geriye kalan havalanma, istenilen noktaya varış, iniş gibi tüm pilotajlık işlemleri otomatik pilot tarafından hallediliyor.

Uçuş işlemlerinin tamamının otonom olmasından dolayı uçuş lisansının alınmasına da gerek kalmıyor. Yaşamı boyunca daha hızlı, daha kolay ve daha rahat uçuş yapmayı hedeflediğini söyleyen Ehang firması CEO’su Hauzi Hu, şunları söylüyor: “184, ulaşım sektöründeki zorluklara güvenli ve enerji verimliliği açısından geçerli çözüm yolları sunuyor. Ben gerçekten inanıyorum ki Ehang184 kişisel ulaşım sektörünün ötesinde birçok sektöre karşı küresel etki yaratacak. 184, bize hayal ettiğimiz bir geleceği anımsatıyor. ”

Drone Taksi - demlicay.net
Drone Taksi – demlicay.net

Drone Taksinin Özellikleri

Teknik özelliklerine baktığımızda 184’ün en güncel modeli karbon fiber/epoksi kompozit bir gövdeye, dört adet alüminyum pervane kollarına ve 142hp/106kW gücünde 8 adet pervaneye sahip. Pervanelerin dördü bulundukları kolların üstünde, diğer dördü ise kolların altında konumlandırılıyor. Ayrıca bu kollar katlanabiliyor ve park halinde daha az alan işgal etmiş oluyor.

14.4-kWh batarya paketi normal şartlarda 4 saatte dolarken hızlı şarj ile 2 saatte dolabiliyor. Havada yaklaşık 23 dakika kalabilen drone, 200 kg boş ağırlığa ve 120 kg yük taşıma kapasitesine sahip. Maksimum hızı 100km/h ve maksimum çıkabileceği yükseklik 3,499metre olarak belirtiliyor.

Sırt çantası ve ufak boyutlu eşyalar saklamak için küçük bir bagajı da bulunan drone’da, kokpit içi ve dışı aydınlatmalar, klima, 4G internet bağlantısı ve martı kanadı stilinde açılan kapılara yer veriliyor.

Ehang firması, 184’ün kullanıma tamamen hazır olduğunu söylüyor. Yakın zamanda dünya genelinde deneme uçuşlarına da başlayacaklarını belirtiyorlar. Modelin fiyatının 200.000$ ile 300.000$ arasında bir değerde olacağı ifade ediliyor.

Drone Taksi iç kısmı - demlicay.net
Drone Taksi iç kısmı – demlicay.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir