Uçak yolculuğu yaparken ne kadar radyasyona maruz kalıyoruz?

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) raporuna göre, radyasyon kanserin en büyük sebeplerinden biri. Peki milyonlarca kişinin her yıl yaptığı uçak seyahatlerinde, ne kadar radyasyona maruz kalınıyor?..

Bu sorunun cevabını, Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) verdi. New Mexico’da içi helyum ile dolu araştırma balonunu gözkyüzüne çıkaran NASA bilim insanları, uçak yolculuklarında maruz kalınan radyasyon miktarını tespit etti.

Yaklaşık 1.5 yıl süren araştırmaya göre 26 bin feet’ten (yaklaşık 8 bin metre) sonra yolcular radyasyona maruz kalmaya başlıyor. Yükseklik artıkça radyasyon miktarı da artış gösteriyor. Zira adeta bir mıknatıs gibi çalışan Manyetosfere yaklaşıldıkça maruz kalınan radyasyon oranı da artış gösteriyor.

Bu nedenle kıtalar arası uçuşlarda irtifa, kısa mesafeli uçuşlara oranla daha yüksek olduğu için alınan radyasyon oranı da artıyor. Aynı çalışmaya göre kutuplar üzerinde yapılan kıtalar arası uçuşlarda alınan radyasyon oranı ise Ekvator üzerinden yapılanlara oranla 3 kat daha fazla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir