Üç KHK ile binlerce kişi kamudan ihraç edildi..

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda Olağanüstü Hal’in (OHAL) 3 ay daha uzatılmasının ardından 679, 680 ve 681 no’lu 3 yeni Kanun Hükmünde Kararname (KHK), Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı. KHK ile çeşitli kamu kurumlarından binlerce kişi ihraç edildi.

Kamu görevinden ihraç edilen personel sayıları şöyle:

Yüksek Seçim Kurulu: 1 kişi ihraç edildi.

Adalet Bakanlığı ve bağlı kuruluşlar: Bin 699 personel ihraç edildi.

Danıştay: 8 kişi ihraç edildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü: 2687 personel ihraç edildi.

Sağlık Bakanlığı: 838 kişinin ilişiği kesildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı: 135 personel ihraç edildi.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı: 149 asker görevden alındı.

649 akademisyenin görevine son verildi. 10 eski emniyet teşkilatı mensubunun rütbeleri alındı.

OHAL kapsamında yayımlanan 679 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara aidiyeti, iltisakı veya bunlarla irtibatı olan 83 dernek kapatıldı.

Yeni KHK ile birlikte polise, sanal ortamda işlenen suçlarda internet abonelerine ait kimlik bilgilerine ulaşma, sanal ortamda araştırma yapma yetkisi verildi. İlkokul mezunları uzman onbaşı ve çavuş olabilecek. Özel güvenliklerin silah kullanımına düzenleme getirildi.

679 numaralı kararname ile 11 gazete açıldı. Açılan gazeteler şöyle: Şuhut’un Sesi Gazetesi, Türkeli Gazetesi, Batman Gazetesi, Zafer Gazetesi, Hisar Gazetesi, Batman Çağdaş Gazetesi,İdil Haber Gazetesi, Prestij Haber Gazetesi, Urfanatik Gazetesi, Kızıltepe’nin Sesi Gazetesi.

60 Emniyet mensubu göreve iade edildi. Göreve iade edilen emniyet görevlileri arasında 46, birinci sınıf emniyet müdürü 6, ikinci sınıf emniyet müdürü 3, üçüncü sınıf emniyet müdürü 2, dördüncü sınıf emniyet müdürü, bir başkomiser ve bir polis yer aldı.

Türk Ceza Kanununun ilgili maddelerince hakkında soruşturma veya kovuşturma yürütülen ve yabancı ülkede bulunması nedeniyle kendisine ulaşılamayan vatandaşlar, ‘yurda dön’ ilanına rağmen 3 ay içinde yurda dönmemeleri halinde, vatandaşlıktan çıkarılabilecek.

Valinin teklifi ve İçişleri Bakanının uygun görmesi halinde, daha önce ilgili maddeler çerçevesinde görevden ilişiği kesilmiş güvenlik korucuları operasyonel faaliyetler maksadıyla tekrar göreve çağrılabilecek. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir