Türkiye’nin gözü Meclis’te olacak..

Yıllardır tartışılan sistem konusunda yeni bir aşamaya gelindi. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Anayasa Komisyonu’nda kabul edilen ve Başkanlık sistemi modeline getirecek olan Anayasa değişiklik teklifi, bu hafta Meclis Genel Kurulu’nda görüşülmeye başlanacak. Kabul edilmesi halinde referandumun yolunu açacak olan teklifin görüşmelerinin iki hafta sürmesi bekleniyor.

18 maddelik “Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi”, diğer kanun tasarı ve tekliflerinin görüşülmesindeki usule tabi olacak. Fakat bu, teklif ve tasarılardan farklı olarak iki defa görüşülecek. İkinci tura, birinci görüşmenin tamamlanmasının üzerinden 48 saat geçmeden başlanamayacak.

Birinci turda, teklifin tümü ve maddeleri üzerinde Meclis’te grubu bulunan 4 siyasi parti ile hükümet adına konuşmalar yapılacak. İkinci turda ise teklifin tümü ve maddeleri üzerinde konuşmalar yapılmayacak. Maddeler üzerinde varsa verilmiş değişiklik önergeleri görüşülecek. Birinci turda üzerinde değişiklik önergesi bulunmayan bir madde hakkında ikinci turda önerge verilemeyecek.

Teklifin kabul edilip referanduma gitmesi için en az 330 milletvekilinin kabul oyu gerekiyor. Oylamalar gizli yapılacak. Teklifin görüşmelerinin ikinci turunda, 330’un altında oy alan madde düşecek. Tümünün oylamasında da kabul oylarının 330’un altında kalması halinde teklifin tümü düşmüş olacak.

Anayasa değişiklik teklifinin 330 ve üzerinde bir oyla kabul edilmesi halinde referandum süreci başlayacak. Cumhurbaşkanının onaylamasının üzerinden 60 gün geçtikten sonra referandum yapılabilecek. Referandumun nisan ayı içerisinde yapılması planlanıyor. Referandumda ise teklif, geçerli oyların yarısından çoğunun oyunu alırsa yürürlüğe girecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir