“Türkiye’de yılda 400 bin buzağı kaybediyoruz; 500 bin hayvan ithal ediyoruz”

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Atatürk Üniversitesi Veteriner Fakültesi bünyesinde yapımı tamamlanan Hayvan Hastanesi’nin açılışını yaptı, hastaneyi inceledi.

Törene Erzurum Vali Yardımcısı Ayhan Terzi, AK Parti Erzurum Milletvekili Mustafa Ilıcalı, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, AK Parti Erzurum İl Başkanı M. Emin Öz, fakülte dekanları ve çok sayıda misafir katıldı.

Hayvan hastalıklarının önüne geçmeye çalıştıklarını belirten Bakan Faruk Çelik, şunları söyledi: Hastalıklar yine olacak. Hayvanlar hasta olduğu zaman da hastanemiz burada o hastalıkların üstesinden gelme mücadelesini verecektir. Bilim insanlarımız, hocalarımız orada çalışıyorlar. Embriyo transferine geçtik. Örneğin Atatürk Üniversitesinde Iğdır’daki yapılacak çalışmaları birlikte yürütecekler. Hangi alana bakarsak bakalım biz sizin ayağınıza geleceğiz. Tabiki siyasetçi bilimin ayağına gelecek. Tabiki bilim insanı bizim öncümüz olacak. Bu konuda hiç başka türlü düşünmek, başka türlü yok efendim bakan şu bu değil bilim her şeyin öncüsü anlayışıyla bu işlere yaklaştığımızı ifade ediyorum.

Şap aşısı konusunda dışarı bağımlıydık; şimdi şap aşısı bizler tarafından yüzde 100 üretiliyor. Hatta komşu ülkelere de bu konuda destek veriyoruz, ihracat gerçekleştiriyoruz. 50 milyon doz şap aşısı ürettik. Türkiye’de yılda yaklaşık 350-400 bin buzağı kaybediyoruz. 500 bin de hayvan ithal ediyoruz. Bu buzağı ölümleri olmasa hayvan ithalatına gerek olmayacak.”

Atatürk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yavuz Selim Sağlam ise Hayvan Hastanesi’nin 1 Şubat itibariyle 7 gün 24 saat bölge hayvancılığına ve hayvan severlere hizmet ettiğini ifade etti. Hastanenin bugünkü kapasitesiyle gerek fiziki yapı gerek personel ve teknolojik donanımıyla Türkiye’nin önde gelen hayvan hastanelerinden birisi olarak kabul edildiğine dikkat çeken Sağlam, “Şu anda 20 profesör, 35 doçent ve yardımcı doçent, 15 araştırma görevlisiyle birlikte 70’ten fazla öğretim elemanıyla bölge insanımıza hizmet vermekteyiz. Teknolojik bakımdan çağdaş tıbbi cihazlarla donatılmış bir hayvan hastanemiz bulunmaktadır. İnşallah bundan sonra hayvan yetiştiricilerinin ve hayvan severlerin beklediği hizmetleri vermeye çalışacağız.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir