Türkiye’de bir ilk; Atatürk Üniversitesi’nde Ceza İnfaz ve Güvenlik Bölümü

Türkiye’de ilk defa Atatürk Üniversitesi’nde Ceza İnfaz ve Güvenlik Bölümü açılacak. İlk etapta bölüme 500 öğrenci alınacak ve iş garantili bir bölüm haline gelecek. Bu bölümün kurulması için 4 Kasım 2016 tarihinde Atatürk Üniversitesi Senatosu’ndan karar çıkarılıp onay için Yüksek Öğretim Kurumu’na gönderilmişti.

Ceza İnfaz ve Güvenlik Hizmetleri Bölümü’nün Atatürk Üniversitesi Adalet Meslek Yüksekokulu bünyesinde açılması yönünde Atatürk Üniversitesi ve Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nün vermiş olduğu teklif, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından onaylandı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, şunları söyledi: Ceza ve Tevkif evlerinde barındırılan mahkûmların ihtiyaçlarını karşılayan ve bunların ıslahını sağlayarak topluma yeniden kazandırılmasına yardım eden ceza ve infaz koruma memurlarını kalifiye hale getirmek amacıyla bünyemizde bir bölüm açmayı uygun gördük. Alacakları bu eğitim sayesinde hem mesleki kalite artacak hem de göreve başlayacak memurların aidiyet duygusuna sahip olmaları sağlanacaktır. Türkiye’de ilk defa Atatürk Üniversitesi bünyesinde açılacak olan bu bölümün ceza ve infaz koruma memurlarının yetişmesine de önemli katkılar sağlayacağına yürekten inanıyorum.”

İlk etapta 500 öğrenci almayı planladıklarını belirten Çomaklı, bu bölümden mezun olan öğrencilere Adalet Bakanlığı tarafından yapılacak olan memuriyete alım sınavlarında öncelik tanınacağını ve iş garantili bölüm haline geleceğini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir