Türkiye’de 3 tane görülmüştü; 2’sini vurdular..

Türkiye’de gerçekten akıllara durgunluk verecek şeyler oluyor. Bunun sebebi ise bilinmiyor. Örnek mi; iki avcı, İstanbul Çatalca’da Türkiye’de sadece 3 defa görülmüş kuş türlerinden Sibirya kazını vurdular. 2 Sibirya kazını vuran avcılardan E.Ö., bu yetmiyormuş gibi kazın fotoğrafını da sosyal medyadan paylaştı.

Konuyu takibe alan Doğa Koruma ve Milli Parklar İstanbul Şube Müdürlüğü ekipleri, kaçak avlanan avcılara toplam 3 bin 252 lira ceza kesti. Koruma altında olan 2 Sibirya kazını vuran E.Ö. ve M.Y. hakkında 2 bin TL ile 726 TL idari yaptırım cezası ve bunun yanı sıra ruhsatsız avlanan E.Ö. için de ayrıca 526 TL ceza uygulandı.

Sibirya kazı, Türkiye’nin en nadir kaz türlerinden biri. En küçük kaz türlerinden olan Sibirya kazları, renkleri ve üzerindeki desenleri ile ilgi çekiyor. Kuzey kesimlerde yaşayan ve anavatanı Sibirya olan kazlar, Türkiye’de son birkaç yılda sert kışlarda yalnızca bir birey olarak Samsun’da görülürken; bu yıl ilk defa 2 birey olarak Manyas Kuş Cenneti’nde de görülmüştü.

Sibirya kazı (Branta ruficollis), ördekgiller (Anatidae) familyasına ait bir kaz türü. Artık Avrupa’da, sık sık avcı kuşların yuvalarına yakın olarak bulunan bir kaz. Bu, kendilerini Kuzey tilkisi gibi avcılarından korumalarına yardımcı oluyor. Kışları Güney Doğu Avrupa’da geçiriyorlar. İngiltere ve diğer Batı Avrupa bölgelerinde az ve dağınık olarak bulunuyorlar. Branta cinsine ait bütün türlerde olduğu gibi genel olarak koyu renkli tüylüler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir