Türkiye şehitleri için yürüdü..

Türk tarihinin en acı olaylarından biri olan Sarıkamış Harekatı’nın 103. yıl dönümünde şehit düşen kahramanlar bir kez daha anılıyor. 1. Dünya Savaşı sırasında 90 bin Mehmetçik şehit düşmüştü.

Cıbıltepe Kayak Merkezi’nde kardan heykellerin açılışı gerçekleştirildi. Heykeller için 100 kamyon kar taşındı. Kardan heykellere Kafkas, Atatürk, İbrahim Çeçen, Bayburt ve Muş Alparslan üniversitelerinden bir grup öğretim görevlisi biçim verdi.

Kars’ın Sarıkamış ilçesinde ise “Gençlik Şühedanın İzinde” temasıyla düzenlenen 4,5 kilometrelik “Türkiye Şehitleriyle Yürüyor” etkinliği gerçekleştirildi. Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile çok sayıda vatandaş yürüyüşe katıldı.

Katılımcılar, sabahın erken saatlerinde, “Gençlik Şühedanın İzinde” temasıyla düzenlenen “Türkiye Şehitleriyle Yürüyor” etkinliğine katılmak üzere, harekat sırasında yoğun çatışmalar yaşanan, birçok askerin çatışmada ya da donarak şehit düştüğü Soğanlı ve Allahuekber Dağları arasındaki Kızılçubuk Zirvesi’nde toplandı.

Burada Kur’an-ı Kerim okundu, tekbir ve salavatlar getirildi, şehitler için dualar edildi. Soğuk havaya rağmen komando timlerinin de aralarında bulunduğu binlerce kişi, ellerinde Türk bayraklarıyla tekbir ve salavatlar getirerek Yukarı Sarıkamış Şehitliği’ne yürüdü. 

Yaklaşık 4,5 kilometre süren yürüyüşün ardından ulaşılan şehitlikte, Kur’an-ı Kerim tilaveti sonrası şehitler için dualar edildi. Şehitlere saygı atışı yapılıp Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının ardından, bir subay tarafından Sarıkamış Harekatı’nın tarihi katılımcılara anlatıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir