Türkiye sağlıklı yaşlanmıyor

Türkiye’de ortalama ömür 78 yaşa ulaştı ancak sağlıklı yaşlanma konusu tartışılıyor. Ortalama yaşam süresi arttı fakat Türkiye sağlıklı yaşlanmıyor. 40 yaşın üzerindeki her 3 kişiden biri diyabet, her 4 kişiden biri hipertansiyon hastası. 65 yaşın üzerinde ise diyabet, hipertansiyon ve eklem hastalıkları her 2 kişiden birinde görülüyor.

Türkiye’nin yaşlanma tablosu, ikinci “Türkiye Aktif ve Sağlıklı Yaşlanma Zirvesi”nde ele alındı. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, şunları söyledi: “Bugün Türkiye’de doğumda beklenen yaşam süresi 78’e ulaştı. Kadınlarda ortalama yaşam süresi erkeklerden 4 sene kadar uzun. 1950’li yıllarda Türkiye’de 50 yaş olan ortalama ömür süresi, 78’e çıktı. Türkiye’de en sık karşılaşılan sağlık sorunları kalp- damar hastalıkları, diyabet, kanser. Şu anda bakanlığımızın ajandasındaki en önemli konu sağlıklı yaşam kültürünün geliştirilmesidir.

Sağlıklı yaşlanmak elimizde. Yaşlanmak ve ölüm bizim genetiğimize işlenmiş durumda, buna yapacak bir şey yok ama sağlıklı yaşlanmak elimizde. Yeteri kadar hareket edersek, beslenmemize dikkat edersek, zihinsel egzersizler yaparsak daha sağlık şekilde hayatımızı sürdürebiliriz. Bu sağlıklı yaşlanma konusunu içselleştirmek önemli bir husus.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir