Türkiye, geleceğine güvenle bakılması gereken ülkeler arasında..

Dünyadan ve Türkiye’den hep karamsar haberler geliyor. İyimserliğe sevk edecek olan haberleri mumla arar hale geldik. Şimdiki haber mumla arar hale geldiğimiz haberlerden..

Türkiye, ciddi bir teze dayanan akademik bir çalışmanın bulgusuna göre geleceğine güvenle bakılması gereken az sayıdaki ülke içerisinde yer alıyor.

Dünyanın önemli üniversitelerinden London School of Economics, dünyanın dört bir tarafındaki eğitim sistemleri üzerinde bir araştırma yürütmüş. 78 ülkede 1500’e yakın üniversitede araştırma yapmış.

Bunun sonucunda ulaştığı bulgu şu: Mevcut üniversitelerinin sayısını ikiye katlayan ülkelerin kişi başına geliri yüzde 4.7 artıyor…

Tez de şu oluyor doğal olarak: Yüksek öğrenimle ekonomik kalkınma arasında doğrusal bir ilişki var; oraya yatırım yapan kazanıyor…

‘Hangi ülkeler o durumda?’ sorusunun cevabı arasında Türkiye de var; hem de bayağı ileri sıralarda…

The Times gazetesinin yan ürünü Times Higher Education, bir bilim merkezinden de yararlanarak, araştırma yayınlarını, yüksek öğrenime katılım oranlarını ve kişi başına düşen geliri göz önünde tutarak 7 ülkenin ‘dikkatle izlenmesi gereken ülkeler’ olduğu sonucuna varmış…

Baş harflerinden hareketle o 7 ülkeye bir de ad takılmış: TACTICS…

Hayır, Türkiye 1. T değil, ama 4. sıradaki T Türkiye…

TACTICS: eğitime önem veren ülkeler
 

Dünya çapında yükselen yıldız olarak görülen BRICS üyeleri Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’yı sollama potansiyeli, yüksek öğrenim ölçeğine vurulduğunda, şu 7 ülkede var: Tayland, Arjantin, Şili, Türkiye, İran, Kolombiya ve Sırbistan..

Kişi başına milli gelirin 15 bin doların altında olduğu ülkeler hepsi de… Katılım 2010 ile 2014 arasında yüzde 5 artmış.. Araştırma yayınları yıllık 30 binin üzerine çıkmış.. ‘En iyi üniversiteler’ sıralamasında her birinin en az 1 üniversitesi yer alıyor..

 

Her ülkenin güçlü ve zayıf tarafları
 
Aktardığımız bu ‘olumlu’ ve ümit verici haberin kaynağında Türkiye ile İran’ın kendi kendilerini kıstırdıkları sorunlara da değiniliyor; ama en başta söz verdiğimiz üzere hiç değilse bu haberde karamsarlığa ‘Hayır’ diyoruz.

Siz haberin kaynağına göz atarsanız; kaynağı aşağıda…

Kaynak: http://www.ocakmedya.com WEF

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir