Türk-İş’in rakamlarına göre hem aç hem de yoksuluz

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Aralık ayında 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarının 1,432 liraya yükseldiğini bildirdi. Türkiye’de asgari ücret 1300 TL.

Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamaların toplam tutarının da (yoksulluk sınırı) 4 bin 665 lira olduğunu açıkladı. Bekar bir çalışanın aylık yaşama maliyetinin ise 1,762 lira olarak gerçekleştiği ifade edildi.

Türk-İş verilerine göre geçen yıl Aralık ayında açlık sınırı 1,385 lira, yoksulluk sınırı 4,512 lira; bir önceki ay ise açlık sınırı 1,416 lira, yoksulluk sınırı 4,615 lira düzeyindeydi.

Türk-İş’ten yapılan açıklamada, “Dört kişilik bir ailenin ‘insan onuruna yaraşır bir yaşam düzeyi’ sağlaması için yapması gereken toplam harcama tutarı son bir yılda 153 TL artmıştır. Bu tutarın 47 TL’si gıda fiyatlarındaki artıştan kaynaklanmıştır. Aralık ayı itibariyle aylık gıda harcaması tutarı bir önceki aya göre 15 TL artmıştır. Aylık yaşam maliyetindeki bir aylık artış ise 50 TL olmuştur.

Aralık 2016 itibariyle net asgari ücret aylık 1.300 TL’dir. Bu tutar tek bir işçi için hesaplanmıştır. Oysa devletin resmi Kurumu TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu), Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun verdiği görev çerçevesinde yaptığı çalışmada bir işçinin yaşama maliyetini Kasım 2016 itibariyle aylık net 1.668,90 TL olarak hesaplamıştır. Aynı ay itibariyle TÜRK-İŞ tarafından bekar bir işçi için hesaplanan tutar ise aylık net 1.750 TL olmuştur. Oysa sadece bir ay sonra Konfederasyon tarafından yapılan hesaplama sonucu bu tutarın 12 TL arttığı ortaya çıkmıştır. Ancak devletin yetkili Kurumunun bilimsel ve objektif olarak hesapladığı tutar dikkate alınmamaktadır.” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir