TÜBİTAK’a en fazla projeyi Erzurum Bölgesi verdi

TÜBİTAK tarafından düzenlenen 48’nci Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nın bölge finaline katılmaya değer görülen projeler, sergilenmeye başlandı.

Bu yıl 48. si düzenlenen TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda ön elemeyi geçerek bölge sergisine davet edilen projeler için bir tören düzenlendi. Erzurum Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde düzenlenen törene; Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muammer Yaylalı, TÜBİTAK Erzurum Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Hüseyin Aydın, İl Milli Eğitim Müdürü Ercan Yıldız, Öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

TÜBİTAK Erzurum Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Hüseyin Aydın, bölge olarak 2 bin 372 proje arasından 100 tanesinin seçilerek sergilendiğini belirtti. Aydın, “Yarışmaya 12 branştan katılan yaklaşık 175 öğrencimizin projeleri bu gün burada sergileniyor. Bunların içinden 43 projemizi Ankara’ya göndereceğiz.” dedi.

Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu ise TÜBİTAK tarafından düzenlenen bu yarışmada Türkiye’nin 10 bölgeye ayrıldığını ve bu bölgeler içerisinde de en fazla projeyi Erzurum Bölgesinin verdiğini söyledi. Erzurum Teknik Üniversitesi’nin Şehir için bir şans olduğuna dile getiren Vali Azizoğlu, şunları söyledi:

“Erzurum Teknik Üniversitesi Türkiye’nin önemli bir bilim yuvası olma yönünde emin adımlarla ilerliyor. Nasıl ki Ankara’da Orta Doğu Teknik Üniversitesi varsa bu bölgede de Erzurum Teknik Üniversitesi olacaktır. Ben buna yürekten inanıyorum. Çünkü 2012 yılında kurulmuş bir üniversite. Bunun ilk 2 yılının plan ve projeyle geçtiğini düşünürsek geri kalan 2 buçuk yılda böyle bir alt yapı ile birlikte üniversitenin oluşması ve dahi Türkiye’nin çok özgün projelerinin de bu üniversitede yapılmaya başlanması, buranın önemli bir bilim yuvası olma yönünde emin adımlarla ilerlediğinin açık bir göstergesidir.

İnsanlığın özlem duyduğu huzur ve kardeşlik medeniyetini tekrar kuracağız. Bizim hakim olduğumuz coğrafyada huzur barış ve kardeşlik ilkesi 500 yıldır hakim olmuş. Bizim medeniyetimiz insanlığın aradığı özlem duyduğu arzu ettiği bir medeniyettir. Ondan dolayı inancı kültürü ne olursa olsun insanlık bu medeniyette kendine uygun bir yer buldu. Biz de köklerini geçmişten aldığımız yeni bir medeniyetin tasavvurunu inşa edebilirsek, çağın ihtiyaç ve problemlerini çözebilecek yeni bir medeniyet anlayışını yine hakim kılabilirsek, huzurun ve barışın temin edildiğini bir kez daha tüm dünyaya gösteririz. Bu medeniyet tasavvurunu inşa edecek yerler de üniversitelerdir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir