TSK, Fırat Kalkanı Harekatı’nın 129 günlük raporunu açıkladı

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Suriye’nin kuzeyinde başlattığı Fırat Kalkanı Harekatı’nın 129 günlük operasyon sonuçlarını açıkladı.

TSK tarafından desteklenen Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) yoğun ve kararlı mücadelesi sayesinde Azaz-Cerablus arasında bulunan toplam 225 meskûn mahal ve bin 860 kilometrekarelik alanın kontrol altına alındığının belirtildiği açıklamada,

“Fırat Kalkanı Harekâtının başlangıcından bugüne kadar bin 171’i ölü, 117’si yaralı ve 6’sı yakalanmak üzere toplam DEAŞ mensubu bin 294 terörist; 291’i ölü, 4’ü yaralı ve 11’i teslim olmak üzere toplam PKK/PYD mensubu 306 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Türk Hava Kuvvetleri tarafından 883 hedefe 965 bomba atılmıştır. Ayrıca tespit edilen 2 bin 392 El Yapımı Patlayıcı ve 42 Mayın imha edilmiştir. Gelinen bu aşamada TSK; Fırat Kalkanı ve Musul Harekâtı kapsamında koalisyonun gerektirdiği işbirliği ve koordinasyon esaslarını gözeterek destek faaliyetlerine devam etmekte, teröristle mücadelenin gerektirdiği kolluk kuvvetlerine destek kapsamında da operasyonel faaliyetlerini yerine getirme azim ve kararlılığını sürdürmektedir.” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir