Tiyatroyu, çocukların ayağına götürdüler

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi, “Karagöz’ün Dönüşü” adlı oyunla ilçelerde çocuklara tiyatroyu sevdiriyor. Sanat Yönetmeni Cumhur Seval, Yönetmen Semih Yetimoğlu ve Sahne Amiri Ercan Seval’in yer aldığı dev kadro, “Karagöz’ün Dönüşü” ile Kasım ayından itibaren Erzurum’un ilçelerinde tiyatro severlerle buluşuyor. Tekman ile başlayan turne programı, Tortum ve Aziziye ilçelerinde gerçekleştirilecek olan gösterimlerle sona erecek.

Sanat Yönetmeni Cumhur Seval, çocuklara geleneksel Türk tiyatrosunu anlattıklarını belirterek ilçelerde gündüz çocuklara eğitici animasyonlar da verdiklerini söyledi. “Çocuklarımıza kültürel kimliğimizi, okumanın önemi, kötü alışkanlıklar edinmemeleri gerektiği, milli ve manevi duyguların önemini skeç ve yarışmalarla anlatıyoruz.” diyen Seval, şöyle devam etti:

“Akşam ise büyüklere Karagöz’ün Dönüşü isimli oyunumuzla Geleneksel Türk Tiyatromuzun en güzel örneklerini sahneliyoruz. Bir toplumun kültürel kimliğinin gelişiminde sanatın katkısı inkâr edilemez. Milli ve manevi değerlerimizin birikimini yaşatmak ve geleceğe taşımak için çabalayan bir güçtür sanat. Çocuklarımızın ve gençlerimizin tiyatro sanatı ile tanışması, bir sanat etkinliği içinde kendini, diğer insanları ve çevresini daha iyi tanıması, tiyatro sanatı ile tanışarak bu sanatın zenginliklerinden pay alması, ortak çalışma ve üretmeyi öğrenmesi, kendine olan güvenin artması gibi eğitsel boyutları vardır.

Tiyatro kültürü, gelişmiş bir toplumda kendini başkasının yerine koyarak düşünme kültürünü geliştirir. Tiyatro, çocuklarımızın gelişmişlik düzeyine erişmeleri için yararlıdır. Bu nedenle tiyatro kültürünün benimsenmesi, çocuklarımızın yaşamını sanatlaştırabilmesi açısından da vazgeçilmez bir ihtiyaç olarak görülmelidir. Bu projeyle, bugüne kadar hiç tiyatro izlememiş çocuklarımızın ayağına giderek onlarla tanışıyor ve çocuklarımızı geleceğe hazırlıyoruz. Türk toplumunun yurt ve güzellik sevgisini, dil ve kültürünü yüceltmek, Türkçeyi en güzel şekilde seslendirmek, Türk kültürünü besleyerek, temel değerler üzerinde doğru yargılara varmasını sağlamak, sanat ve estetik duygusunu geliştirmek biz sanatçıların en temel vazifesidir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir