Teknolojik araçlar ne kadar güvenli?!..

Şerit takip edebilen, hızını öndeki araca göre ayarlayan araçlardan, kendi kendine park edebilen teknolojik araçlar artık hayatımıza girmiş durumda. Uzaktan kumanda edilebilen araçlar, kendi kendine giden araçlar hayatımızda. Fakat, filmlerde senaryolaştırılan bu araçların hacklenmesi durumu test edildi.

ABD’de bir grup emekli siber güvenlik uzmanı, yaptıkları bir deneyle araçların aslında siber saldırıların hedefi olabileceğini gösterdi.

Güvenlik uzmanları oturdukları yerden, bir araç markasının telematik sistemini ve interneti kullanarak uzaktaki bir arabanın sistemine sızdı. Hackerlar bu sayede aracın motorunu durdurabildi ve kaza yapmasını sağladı.

Milli Güvenlik Ajansı’nda hacker olarak çalışan Charlie Miller, “Yolda siber saldırıya açık olan yüzlerce araç var” diye konuştu. Miller ile birlikte IOAactive güvenlik firmasında araştırmacı olarak çalışan Valasek, yolda seyir hâlindeyken siber saldırıya uğrayarak kaza yapan bir aracı incelediklerini söyledi.

İki araştırmacı önümüzdeki ayda düzenlenecek Def Con Güvenlik Konferansı’nda, yeni araçların siber saldırıya maruz kalmasına neden olan uzaktan erişim kodlarını açıklayacak. Bu kodların yeni model araçlarda olmayacağı belirtiliyor.

Kaynak : ensonhaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir