Teknoloji çıldırmış olmalı; şimdi de giyilebilir teknoloji, sensörlü tişörtler..

 

Yukardaki fotoğrafı tıkladığınızda görüntüye bağlanabilirsiniz…

 

 

Dünyanın en büyük teknoloji fuarlarından biri olan Tüketici Elektronik Fuarı (Consumer Electronic Show- CES), bu yıl kapılarını 5 ile 8 Ocak arasında Las Vegas’ta açtı. 300 bin metrekarelik sergi alanıyla rekor kıran fuar, yılın önemli teknoloji ürünlerinin ilk kez görücüye çıktığı etkinliklerin başında geliyor.

Her yıl Ocak ayında düzenlenen CES fuarında, akıllı telefonlardan, otonom araçlara, 5G teknolojilerinden, drone teknolojilerine kadar çok sayıda yenilik bu fuarda teknoloji severlere sunuldu. CES 2017 fuarında televizyon teknolojileri yine en dikkat çeken gelişmelerden biri.

Son dönemde televizyon teknolojilerine dahil olan HDR tanımı, CES 2017’de sıklıkla karşımıza çıkıyor. HDR teknolojisinin 4K panellerle buluştuğu çok sayıda yeni televizyon modellerine ek olarak, 8K çözünürlüklü modellerinde sergilendiği bir fuar oldu.

HDR10 adı verilen teknolojiye ek olarak Samsung’un bir süre önce patentlediği HDR 1500, Q HDR ve Real Black isimli teknolojiler yeni ürünler de tanıtıldı. Monitörler tarafında ise LG ve Samsung gibi markaların televizyonlarında yer verdikleri önemli teknolojileri, monitör ürün gamına taşıdılar. 4K çözünürlük Oyun monitörleri, Quantum Dot monitörler gibi farklı ürünler karşımıza çıkıyor.

CNET sitesinden Roger Cheng, bu senenin yıldızlarının giyilebilir teknolojiyle birlikte birçok yeni keşif olduğunu söylüyor: “Biliyorsunuz, bu sene herkesi heyecanlandıran sadece bir büyük trend yok, insanlar artık birçok farklı alandaki yenilikleri görmek istiyor. İnternetteki yenilikler ve kendi kendini süren arabalar gibi.”

Hareketi, nefes alıp verişi, tansiyonu ve vücut ısısını ölçen sensörlü tişörtler kimsenin ilgisiz kalamayacağı türden. Peki saçınızın sağlığını ölçen internet bağlantılı bir fırçaya ne demeli? Gartner Teknoloji Merkezi’nden araştırmacı Werner Goertz, bu tarz ürünlerin yakın bir zamanda günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olacağını belirtiyor:

“Kullandığınız herşey birbiriyle internet üzerinden bağlantılı olacak. Evinizle günde 24 saat bağlantıda olacaksınız. Bugün bu teknoloji sadece evinizle bağlantıda kullanılıyor. Ancak bu bağlantı teknolojisi ileride mobil cihazlarınız ve kullandığınız araçla da olacak.”

Ancak bu internet bağlantılı cihazların bir risk taşıdığını da belirtmek gerekiyor. Uzmanlar bu cihazların karşılaşabileceği güvenlik ihlallerine karşı uyarıyor: “Pazarda birçok sensörlü ve internet bağlantılı ancak arkasında düzgün bir bilgisayar sistemi olmayan cihaz var. Genellikle ucuz ürünler. Gerekli güvenlik alogaritmalarını uygulayacak donanıma bile sahip değiller. Bu yüzden kendi güvenliklerini de sağlayamıyorlar.”

İnternet bağlantılı her cihaz hacklenebilir ve taşıdığı kişisel bilgiler çalınabilir. Daha da kötüsü, bu cihazlar hacklenerek internet hizmetlerine ve sitelerine saldırı amacıyla da kullanılabilir.

 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir