Sürücüler yol verin; otonom araçlar geliyor!..

Sürücüsüz arabalar olarak da bilinen otonom arabalar, çevresini algılamak için sahip olduğu çeşitli sensörler ile insan müdahalesine gerek duymadan özerk bir şekilde hareket etme kabiliyetine sahip otomobillere verilen genel isim. 

İlk önce caddelerde, meraklı gözlerin takip ettiği Google’ın otonom -sürücüsüz- otomobilleri görüldü. Ardından otonom otomobil teknolojisini geliştiren firmaları duyar olduk. Trafik kazalarına bir çözüm olur mu; bilmiyoruz. Ama bilim kurgu filmlerinden çıkan prototip otomobillerini, firmalar birer birer tanıtmaya başladı bile. Test alanı haline gelen Kaliforniya caddelerinde, otonom araçlarını görüyoruz. Gerekli olan izne sahip firmaların arasında Volkswagen, Mercedes-Benz, Google, Tesla ve BMW bulunuyor. Hatta TESLA otonom araçlar, trafikte yerlerini aldılar. İşte örnekleri:

Tesla - demlicay.net

TESLA
Teknolojik altyapısını güçlendirme adına elektrikli otomobil devi Tesla’ya ile Güney Koreli Samsung arasında işbirliği yapılan işbirliği ile otonom araçları için yonga desteği sunuyor.
Otonom otomobiller konusunda önde gözüken Tesla, 2016 yılında kimsenin pek beklemediği önemli bir başarıya imzasını attı! Bu çeyrek içerisinde ise Tesla, haftada 2.200 araç üretmeyi hedeflemekteydi ve görünene göre, bu hedefe neredeyse ulaşarak 24.821 araç sunmuş durumda.

Waymo-Google - demlicay.net

GOOGLE-CHRYSLER
Sürücüsüz otomobil denince akla ilk yine Google geliyor. Alphabet’in -Google’nin bir üst şirketi-. sürücüsüz otomobil projesi bölümü Waymo, ilk otomobilini ortaya çıkardı. Bir direksiyon ve ayak pedallarıyla gelecek olan Chrysler Pacifica Hybrid, altı yolcuyu taşıyabiliyor. Bu otonom araçların 2017’de yollarda dolaşmaya başlaması bekleniyor. Alphabet, piyasaya otonom bir araç sürmek üzere Chrysler ile bu senenin başlarında anlaşmıştı.

Volvo - demlicay.net

VOLVO
Volvo otonom araçlarların teknik kısımlarıyla ilgili çalışmalarını bitirmiş olacak ki otonom araçların görünümleri üzerlerinde ek bir işaret taşımayacak ve normal arabalardan ayırt edilemeyecek şekilde üretilmesi aşamasına geçmiş. Böylelikle meraklı veya agresif sürücülerin bu araçları özellikle rahatsız etmeleri engellenmeye çalışılacak. Volvo’dan Erik Coelingh’in söylediğine göre bu araçlar 2018 yılında sunulmaya başlandıklarında aynı modeldeki diğer Volvo araçlardan farklı gözükmeyecek.

Audi Q7 - demlicay.net

AUDI
Geçen yıl Audi’nin Progressive SemiConductor Program’ına dahil olarak Alman otomobil devinin ilk bellek tedarikçisi olmuştu. CES 2017 etkinliğinde Nvidia ve Audi etkinliğinde otonom araçlar üretmek için iş birliğine gideceklerini açıkladı. Dünyanın en önemli otomotiv markalarından biri olan Audi’yle yine dünyanın en önemli işlemci üreticilerinden olan Nvidia’nın bu ortaklığı oldukça ses getirecek gibi görünüyor.
Otonom sürüş için özel tasarlanmış, değişken özelliklere sahip bir açık alanda zekasını sergileyen Q7 derin öğrenme konsepti, 2 megapiksel çözünürlüğe sahip ön kamera üzerinden kendini yönlendiriyor. Kamera, NVIDIA Drive PX 2 işlemci birimiyle iletişim kuruyor ve işlemci, direksiyonu, otonom sürüş uygulamaları için özel olarak geliştirilen yüksek performanslı bir kontrol cihazıyla son derece hassas şekilde yönlendiriyor.

Honda - demlicay.net

HONDA
Honda da Volkswagen, Mercedes-Benz, Google ve BMW gibi devlerin ardından sürücüsüz otomobil gerçeğine kayıtsız kalmadı. Her ne kadar otoyollarda bu araçlarla ne zaman karşılaşacağımız tam olarak belli olmasa da, zamanın giderek yaklaştığı kesin. Honda’nın Bay Area’da zaten güvenli olan bir test fakültesi bulunmakta. Ancak Japon araba üreticisi artık bu araçları, Google’ın yapmaya başladığı gibi, gerçek caddelerde deneyebilme hakkına sahip…

Mercedes - demlicay.net

MERCEDES
Mercedes-Benz Nvidia yaptıkları bir ortaklık ile önümüzdeki yıl Nvidia AI ile güçlendirilmiş bir arabayı piyasaya sunmayı planlıyor. Nvidia ve Mercedes, AI ve derin öğrenim üzerine son üç yıldır beraber çalışmaktalar. Bu sayede aracın merkezinde yapay zekanın yer aldığı ve derin öğrenimin kullanımı ile daha zekice ve daha kişiselleştirilmiş bir sürüş deneyimi sunacağı söylenebilir. Nvidia, otomobil alanında hedefleri için hızlı bir şekilde ilerlemekte. Firma, bu haftanın başlarında yaptığı bir açıklamada Audi ile beraber çalışarak 2020’ye kadar bir otonom aracı yola çıkartmayı planladığını duyurmuştu. Ayrıca otonom sürüş teknolojisi için bir yardımcı pilot modunu da tanıtmıştı. yardımcı pilot özelliği, diğer pek çok özelliğin yanı sıra sürücü aracı kendi kullanırken aracın, sürücünün bakmadığı yerlerden gelen tehlikeler hakkında uyarılmasını sağlayan özelliklere de sahip.

BMW - demlicay.net

BMV
BMW, 2021 yılında otonom araçları yola çıkartmayı planlıyor. Bu hedefe ulaşmak için Intel ve bilgisayar görüşü/algılayıcı firması Mobileye ile ortaklık kurarak, hedeflerine ulaşmasına yardımcı olacak bir platform kurmayı planladığını açıkladı. Platform sadece BMW’nin yararına çalışmayacak. Açık bir endüstri platformu olarak diğer otomobil üreticilerin de bu platformu kullanmasına imkan tanınacak.

Toyota - demlicay.net

TOYOTA
Toyota’nın konuya daha temkinli yaklaştığını belirtmekte yarar var. 14,2 milyak kilometrelik test süreci sonrası otonom sürüş yeteneğine sahip Toyota’nın CEO’su Akio Toyoda, otonom araçlarla ilgili çözülmesi gereken hala pek çok şeyin bulunduğunu, otonom araçlarda kullanıcıları güvende tutmak ve kontrolün araçtan sürücüye geçmesi durumunu gibi şeylerle sessizce çalışmalar yapıldığını ve müşterilerine ulaşmadan önce daha çok teste ihtiyacı olacağını belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir