Sosyal medya kullanıcılarından 1.656 kişi tutuklandı

İçişleri Bakanlığı, sosyal medya kullanıcılarına yönelik yapılan adli işlemlerin istatistiklerini açıkladı. İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalarda, son 6 ayda sosyal medya üzerinden “halkı kin nefret ve galeyana sevk eden, terör örgütünü öven, terör örgütü propagandası yapan, terör örgütü ile iltisaklı olduğunu alenen beyan eden, devlet büyüklerine hakaretlerde bulunan, devletin bölünmez bütünlüğüne, toplumun can güvenliğine kast eden” 3 bin 710 kişi hakkında adli işlem yapıldı.

Bunlardan bin 656’sı tutuklanırken; bin 203’ü ise Adli Kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 84’ünün de gözaltı işlemi devam ediyor. 767’si gözaltından serbest bırakıldı. Hali hazırda açık kimlikleri tespit edilerek Cumhuriyet Savcılıklarına intikal ettirilen 10 bin kişi hakkında da soruşturma ve adli süreç devam ediyor.

İçişleri Bakanlığı, açıklamasında “Her alanda olduğu gibi sosyal medya alanında da terörle mücadele kararlılıkla sürdürülmekte olup; suç ve suçlularla mücadele birimlerimizin teknik kabiliyetlerinin güçlendirilmesinin yanı sıra Twitter, Facebook, YouTube başta olmak üzere birçok ulusal ve uluslararası servis sağlayıcı, kurum ve kuruluşlar ile yürütülen iş birlikleri de en üst seviyeye taşınmıştır.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir