Soğuk ‘hava’ tatili!..

Bir süredir Doğu illerinde soğuk havalar, hayatı olumsuz etkiliyor. Bunların başında ise Erzurum’un can yakan havaları geliyor. Eskiden beri dert olan havalarımız, bu aralar yine baş ağrısı yapıyor. Eksi 40’lara dayanan soğuk hava ikliminden geçiyoruz. Zaten genel olarak Doğu illerinde kış zahmetlidir. Fakat Erzurum’da kış zemheridir.

Geçtiğimiz son dört gündeki aşırı kutup soğukları, hayat şartlarını bir hayli zorladı. Açıkçası hayatı çekilmez kıldı. Kar yağdığında tatil olan okulların, sebebi bilinmez ama eksi 40 derece olan soğuklarda kapalı olmaması velileri ve öğrencileri bir hayli zorladı. Özellikle minik bedenler, soğuklardan en çok etkilenlerin başında geldi. Bir de saatlerin bu yıl geri alınmamış olması, öğrencilerin daha sabah namazı vakti çıkmadan okul yollarına düşmelerine sebep oldu.

Derken alttan alta vatandaşlar arasında “Neden soğuk hava tatili yapılmıyor?” düşüncesi oluşmaya başladı. Hani haksız da değiller. Bu düşünce birden bire sosyal paylaşım sitelerinde hayat bulmaya başladı. Kimi yerel internet haber siteleri de bu düşünceyi haberleştirip gündem oluşturmaya çalıştılar.

Ama nafile…

Yoğunlukta soğuk hava tatili fikrine sıcak bakılırken; Erzurum dışından “oranın havası da öyle” denerek “davulun sesi uzaktan hoş gelir” düşüncesine katılıvermişlerdi. Çünkü bu haklı feryat ve isyana kulak asan olmadı. Vatandaş haklı olarak “Eksi 40 derecede çocuğumu okula göndererek onun sağlığını tehlikeye atıyorum.” diyor. 

Velhasılıkelam, Erzurumlu’ların eksi 40 derecede titreye titreye gündeme getirmeye çalıştıkları soğuk hava tatili, hayalden öteye gidemedi ve donuverdi. Oysa aşırı sıcaklardan dolayı tatil yapıldığını biliyoruz, yaşadık. Aşağıdaki konuya geçmeden önce, soğuk hava tatili taleplerinin değerlendirilmesinde fayda olduğunu düşünüyorum. En azından çocuklar için. Hiç olmazsa kutup soğuklarında; o da olmadı eksi 40’lara dayandığımızda.

Son bir not daha; Bayburt’un Çamdere köyünde soğuk hava sebebiyle bir tilkinin ayakta donduğu haberi ise yalan çıktı. Çamdere Köyü Muhtarı Muharrem Karabulut, “Tilki soğuktan donmadı. Tilki yaban hayvanları tarafından boğulmuş. Bizde kar üzerine eğlence amaçlı öylece diktik. Köydeki bazı vatandaşlarda fotoğrafını çekip sosyal medyada paylaştı.” açıklamasında bulundu.

Velilerin, çocuklarının sağlıklarını tehlikeye atıp atmadıklarını ise google bilge dededen araştırdık. Çocuklarda sık görülen kış hastalıkları şunlar çıktı:

Nezle: Burun akıntısı ve tıkanıklığı, hapşırma, boğazda kaşıntı hissi, hafif dereceli ateş ve eklem ağrısı ile kendini belli eder. Kuru öksürük ile seyreden, antibiyotik gerektirmeyen hafif bir üst solunum yolu enfeksiyonudur.

Grip: Yüksek ateşle başlayıp takiben şiddetli eklem, kas ağrıları, baş ve boğaz ağrısı, öksürük, burun akıntısı ve tıkanıklığı şikayetleriyle ortaya çıkar. Farenjit, sinüzit, zatürre, bronşit gibi ciddi hastalıklara yol açabileceği için tedavi edilmesi önemlidir.

Farenjit- Tonsillit: Bademciklerin ve boğaz dokusunda meydana gelen bir hastalıktır. Yutma güçlüğü, yüksek ateş, boğaz ağrısı, baş ağrısı ve kusma, karın ağrısı gibi belirtiler vermektedir. Hastalıkta beta mikrobu belirlenirse mutlaka antibiyotik tedavisine başlanmalı ve bu tedavi 10 gün sürdürülmelidir.

Zatürre: Daha çok kış mevsiminde görülen akciğer dokusunun tek veya iki taraflı enfeksiyonudur. Soluk almada güçlük, yüksek ateş, şiddetli öksürük, koyu kıvamlı balgam çıkartma gibi şikayetlere sebep olabilir. Hastalığın şiddeti artabilir hatta hayati tehlikeye kadar neden olabilir. Küçük çocuklarda, yaşlılarda ve kronik bir hastalığı bulunan kişilerde daha ağır seyredebilir.

Bronşit: Özellikle 3 yaş altında nefes darlığı ve öksürük, hışıltılı solunum, hafif ateş, burun akıntısı ile kendini gösterir. Komplikasyon olarak pnömoniye ve ağır solunum sıkıntısına sebep olabilir. Bu nedenle tedavisi ihmal edilmemelidir.

Sinüzit: Yüz kemikleri arasında bulunan sinüs boşluklarındaki doku enfeksiyonudur: Sıklıkla soğuk algınlığını takip eden sürekli burun akıntısı, sabah öksürükleri ve giderek artan baş ağrısı- ile ateş gibi şikayetlere sebep olur.

Rotavirüs ishali: Rotavirüslerin neden olduğu kış aylarında en sık görülen kusma, ishal ve ateş ile seyreden bağırsak enfeksiyonudur.

demlicay.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir