Sinüzitten yaz tatilinde kurtaran 5 adım

Sinüzitten kurtulmak için yaz tatilini fırsata çevirin! Burun tıkanıklığı, göz etrafında ağrı, yüzde basınç hissi, öne eğilmekle artan yüz veya baş ağrısı ile karakterize olan sinüzit, zamanında tedavi edilmediğinde kronikleşiyor ve hastalıkla başa çıkmak daha da zorlaşıyor.

Şiddetli bağ ağrısının yanı sıra kötü ağız kokusu, kuru öksürük, hafif ateş şikayetlerine de neden olabilen sinüzit, burun ve göz çevresindeki kemiklerin içindeki sinüs adı verilen boşlukların iltihaplanmasıyla ortaya çıkıyor.

İlaç veya ameliyatla tedavi edilen sinüzitten kurtulmada bazı tedbirler de işe yarayabiliyor. Sinüzitten kurtulmada özellikle yaz tatillerinin fırsata çevrilebileceğini belirten uzmanların, ntv’de yer alan bu konudaki önerileri ise şöyle:

Kafanızı suya sokarak yüzün: Özellikle tuzlu su, sinüs kanallarının açılmasını sağlar. Kafanızı denize sokarak yüzmeniz sinüslerde tazyik etkisi yapar. Bu sayede tıkanıklık açılır. Bir sonraki kış oluşacak iltihaplanmanın da önüne geçilir.

Mümkünse havuz yerine denizi tercih edin: Doğal tuz oranı nedeniyle öncelikli tercihiniz deniz olsun. Ancak imkanınız yoksa havuza da girebilirsiniz. Doğru klorlandığı takdirde havuza kafanızı sokarak yüzebilirsiniz. Havuza kafanızı sokarak yüzmek de drenaj etkisi nedeniyle sinüsleri temizlemek için faydalı

Klimalı mekanlar yerine doğal ortamlarda durun: Klima, ortamdaki nemi kurutur. Bu da nefes alırken zorlanmaya neden olup sinüslerin dolmasını sağlar. Klimalı ortamlar yerine mümkün olduğu kadar doğal ortamlarda ve denize yakın yerlerde bulunun. Bulunduğunuz ortamdaki nem oranın yüzde 50-60 civarında olması gerekir. Klima açmak zorundaysanız mutlaka temizliğine özen gösterin. Temizliği düzenli olarak yapılmayan klimalar mikrobik sinüzite zemin hazırlar. Bu nedenle evinizdeki klimayı 6 ayda bir, arabanızdakini ise 2- 3 ayda bir temizletin.

Evinizde rutubet varsa nem alan cihazlardan edinin: Kuru ortamların sinüslere verdiği etkinin yanı sıra aşırı nemli hava da mantar enfeksiyonları ve alerjik durumlara zemin hazırlar. Mantar enfeksiyonları ve alerji de sinüzit oluşumunu hızlandırır. Bu nedenle evinizde nem sorunu varsa mutlaka nemi içine çeken cihazlardan edinin.

Her gün en az 30 dakika spor yapın: Spor yapmak öncelikle kondisyonu düzenler ve diyaframı çalıştırır. Diyaframın çalışması vücuda giren oksijen miktarını artırır. İyi çalışan diyafram sayesinde az nefesle çok oksijen alınabilir. Burun fizyolojisinin düzelmesini sağlayan spor bu sayede sinüslerin de temizlenmesine neden olur. Bu nedenle özellikle yaz aylarında günde 30 dakika spora ayırın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir