Sigara yasağı genişliyor..

Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen tütün ve tütün ürünleriyle mücadele kapsamı genişliyor. Açık alan düzenlemesinde, restoran, kafe gibi mekanların açılabilir camlı kısımlarının bulunduğu yerlerde de artık sigara içilmesi yasak olacak.

2015-2018 Tütünle Mücadele Eylem Planı’na göre çocukların faydalandığı tüm açık alanlar, yürüyüş yolları, spor yapılan aletli egzersiz alanlarında sigara içilmesi yasak. Havaalanı, otobüs terminali, tren garı, alışveriş merkezi, sinema, tiyatro, sağlık kurum ve kuruluşu gibi insanların yoğun olduğu yerlerin giriş kapılarına 5 metre mesafede sigara tüketilmesi yasak.

Kamu kurum ve kuruluşlarının açık alanlarının sadece yüzde 30’unda sigara içilmesine izin veriliyor. Aynı kurumlarda sigara içme alanlarının giriş kapısının 10 metre uzağında olması isteniyor. Üniversitelerde ‘Dumansız Kampüs’ uygulamaları yaygınlaştırılmaya çalışılıyor.

Sağlık Bakanlığı, sağlıklı yaşamı teşvik etmek için ülke programlarını 2017 yılında çok belirgin hale getirmeyi hedefliyor. Tütünle mücadele kapsamında sigara içilmesine izin verilen ve açık alan olarak tanımlanan yerlere ilişkin yeni yasal düzenlemeler yapılacak.

Lokanta, pastane, restoran gibi yerlerin önünde kapalı yerler yapılıyor, Yanları açık denilerek sigara içilebiliyor. Üstü kapalı olan, tek bir tarafında bile duvar bulunan yerler kapalı alan sayılacak.

Yürütülen programlar sayesinde sigara içme oranı yüzde 31’den yüzde 26’lara düştü. Fakat gençlerde sigara içme oranında artış var. Konuya ilişkin bir açıklama yapan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, medya kampanyalarına ağırlık vereceklerini söyledi.

Kapalı alanlarda sigara yasağını çok daha sıkı bir şekilde takip ederek tütünle mücadelede yeni bir dönem başlatacaklarını açıklayan Akdağ, sigaranın marketlerde dışarıdan görünmeyecek şekilde kapalı dolaplarda bulundurulacağını, sigara paketlerinde markaların belli olmayacağını ve paketin her tarafında uyarılar yer alacağını ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir