Sertifikalı Mobbing Eğitimleri Başlıyor!..

Atatürk Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (ATASEM) ile Mobbing ile Mücadele Derneği arasında imzalanan işbirliği protokolü çerçevesinde sertifikalı mobbing eğitimleri 3 Şubat 2018 tarihinde başlıyor.

Bu amaçla düzenlenen işbirliği protokölü Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı Mobbing ile Mücadele Derneği Erzurum Temsilci Başkanı Jale Hülya Alcan ve Atasem Müdürü Prof. Dr. Lokman Turan tarafından daha önce imzalanmıştı.

Konularında tecrübeli, akademisyen ve uzman eğiticilerin verdiği eğitimlerde; psikolojik şiddet (mobbing) konusunda çalışanları bilinçlendirmek, hangi durumların mobbing olduğu hangilerinin olmadığı, eğer yapılan mobbing ise neler yapılması gerektiği, ayrıca eğitim amaçlı neler yapılması gerektiği, sonuçlarının neler olacağı ve önlem alınabilirliği ve önlenebilirliği konusunda farkındalık yaratmak ve katılımcıların bilinç düzeyini yükseltmek hedefleniyor.

Sertifika programına başta Akademisyenler, Avukatlar, İşverenler, Yöneticiler, İnsan Kaynakları Uzmanları, İş Güvenliği Uzmanları, Mobbing Mağdurları ve Çalışanların yanısıra konuya ilgi duyan öğrencilerin de katılması ve yoğun ilgi görmesi bekleniyor.

Genel Başkan Prof. Dr. Vedat Bulut, bu sertifikalı eğitimin, ülkemizde çalışma barışının korunması, geliştirilmesi ve onurlu çalışma hakkının gözetilmesi adına çok önemli katkı sağlayacağına yürekten inandığını söyledi.

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı ise “Mobbing farkındalık eğitimlerine katılan kişilerin, psikolojik tacizle gerek kendisi gerek kurumda başkasının karşılaşması durumunda bireysel, kurumsal ve hukuksal bazda neler yapılabileceğini öğrenir böylece iş hayatında daha huzurlu, verimli ve farklı bir bakış açısı kazanır.” değerlendirmesinde bulundu.

Eğitimin İçeriği

Mobbing; psikolojik şiddet, baskı, kuşatma, taciz, rahatsız etme veya sıkıntı vermek anlamlarına gelir. Özellikle hiyerarşik yapılanmış gruplarda ve kontrolün zayıf olduğu örgütlerde, gücü elinde bulunduran kişinin ya da grubun, diğerlerine psikolojik yollardan, uzun süreli sistematik baskı uygulamasıdır. Son dönemde psikoloji, sosyoloji, etik, yönetim organizasyonu, ekonomi ve hukuk başta olmak üzere çeşitli alanlarda disiplinler arası çalışılan bir konu haline gelmiştir.

Mobbing, sadece mağdurları etkileyen değil, iş yerini ve iş yerinin diğer çalışanlarını da olumsuz etkileyen eylem ve davranışlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu anlamda çalışanların iş tatmini azalmakta, iş arkadaşları ile arasındaki güven ve saygı azalmakta, dolayısıyla iş verimi düşmekte, üretim azalmakta, bu da şirketin maliyetlerinin artmasına ve rekabet gücünün azalmasına yol açmaktadır.

Öğretici, eğitici ve uzmanların kamu, sendika ve sivil toplum örgütlerine mobbing farkındalık eğitimi vermeleri için bu eğitimi başarıyla tamamlayıp sertifika almaları gerekmektedir.

Ayrıntılı Bilgi ve Kayıt için : www.atasem.atauni.edu.tr web sayfasını ziyaret edebilir. 0 442 2315373’nolu telefonu arayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir