Selçuk Erdem konuyla ilgili sosyal medyadan açıklama yaptı!..

6’ncı Sınıf Türkçe Öğrenci Çalışma Kitabı’nda yer alan ve kutup ayısının el hareketi yaptığı karikatür büyük tartışma yaratmıştı. Olayın ortaya çıkmasının ardından o karikatürü çizen Selçuk Erdem sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı. Selçuk Erdem, “Bana sorsaydınız okul kitabı için uygun olmadığını söylerdim” dedi

2017-2018 eğitim-öğretim yılında okutulacak kitaplar okullara ulaştırıldı. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu’nun izni ile basılan ders kitaplarında yer alan soruların içeriği ve bazı görseller tartışmalara konu oldu. Dikkat çeken görsellerden biri de 6’ncı Sınıf Türkçe Öğrenci Çalışma Kitabı’nda yer aldı.

‘Karikatürü yorumlayalım’ başlıklı etkinlikte, karikatürist Selçuk Erdem’in buz parçası üzerindeki bir kutup ayısının sudaki bir adama pençesini uzatarak konuşma balonunda ‘Tut elimi’ demesi tasvir ediliyor. Yapılacak çalışmada ise öğrencilerin karikatürün iletisi üzerinde düşünmesi ve düşüncelerini arkadaşları ile paylaşması isteniyor.

Kutup Ayısı Açıklaması - demlicay.net
Kutup Ayısı Açıklaması – demlicay.net

Karikatürün yaratıcısı Selçuk Erdem konuyla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Karikatürleri izin almadan kullanırsanız başınıza bunlar gelir. Bana sorsaydınız okul kitabı için uygun olmadığını söylerdim” dedi.

Kaynak : birgun.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir