Şehitlere saygı için iki gün nöbet

Erzurum’un Şenkaya ilçesinde, Allahuekber Harekatı’nın 102’nci yılı dönümü sebebiyle anma programı düzenlendi. Gaziler Mahallesi Kaymakam Mehmet Gök Meydanı’nda yapılan programa, Türkiye’nin dört bir yanından katılım oldu. Çocuk, yaşlı ve genciyle köylüler de ellerindeki Türk bayraklarıyla eşlik ettiler. Anma programı kapsamında, komando ve izciler, Kaynak Yayla Şehitliği’nde şehitlere saygı için iki gün nöbet tutacak.

Programda Erzurum Büyükşehir Belediyesi Mehteran takımının gösterisinin ardından, temsili sancak töreninde bir asker sancağı göndere çektikten sonra köy camisinin minaresine çıkarak ezan okudu. Komandolar tarafından şehitlere saygı atışı yapılmasıyla devam eden etkinlikte, öğrenciler de ilahi, ezgi ve şiirler seslendirdi.

Allahuekber Harekatı’nın tarihi geçmişi ve Türkiye için önemine değinen Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, “Dedelerimizin bu topraklarda, minarede diktiği ve dalgalandırdığı şanlı sancağı, kimse indiremeyecektir. İndirmeye yeltenenler de bilsinler ki dedelerimiz, atalarımız, onların hakkından nasıl geldiyse, onların torunları da haklarından gelecektir. Bunu herkes böyle bilsin. Ne mutlu size ki dedelerinizin aziz hatıralarına sahip çıktınız ve bu gün burada onları andınız.” diye konuştu.

Türkiye İzcilik Federasyonu Başkanı Hasan Dinçer Subaşı da Türkiye, Suriye, Filistin, Lübnan, Kosova, Kuveyt, Kerkük olmak üzere 7 ülkeden 230 izcinin programa katıldığını ifade etti. Konuşmaların ardından ilçede yer alan ve Allahuekber Harekatı sırasında Allahuekber Dağları’nda şehit düşen askerlerin mezarının da bulunduğu Kaynak Yayla Şehitliği’ni ziyaret edildi.

“Allahuekber Şehitlerini Anma” programına Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu’nun yanı sıra 9. Kolordu Komutanı Tümgeneral Mehmet Özoğlu, Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Güray Alpar, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Mustafa Çelik, Vali Yardımcısı Ayhan Terzi, Narman Kaymakamı Mehmet Balıkçılar, Olur Kaymakamı Muhammet Kaya ve Şenkaya Belediye Başkanı Görbil Özcan da katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir