Şahname çevirisi ile ‘Yılın Kitabı Ödülü’ Nimet Yıldırım’ın

Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fars Dili ve Edebiyatı Bölümünden Prof. Dr. Nimet Yıldırım, Şahname çevirisi ile “24. Uluslararası Yılın Kitabı Ödülü” yarışmasında Tahran’da ödül aldı.

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı, Kültür Bakanlığı ve İran Kitabevi’nin ortak çalışmalarıyla düzenlenen “24. Yılın Kitabı Ödülü” yarışmasına Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nimet Yıldırım, Şahnâme adlı çevirisiyle katıldı.

İran’da yayınlanan eserler ile İran dışında yapılan çalışmaların iki ayrı kategoride kabul edildiği yarışmaya, 2016 yılında İran dışında yayınlanmış 2 bin 500’den fazla eser başvurdu. Bütün bu eserleri inceleyen 80 kişilik İranlı ve İran dışından bilim adamları ve edebiyatçılardan oluşan değerlendirme komisyonunun onayını alan Şahnâme ilk elemeden sonra 179 eser arasına girerek ikinci tura yükselmeyi başardı.

Ardından yapılan değerlendirmelerde Türkçe Şahname, “Yılın En İyi On Kitabı” arasına girerek Fars Dili ve Edebiyatı dalında en büyük ödüle layık görüldü.

7 Şubat 2017 tarihinde Tahran’da düzenlenen, başta Cumhurbaşkanı Dr. Hasan Ruhanî olmak üzere Kültür Bakanı, çok sayıda üst düzey yetkilinin yanı sıra bilim ve edebiyat çevrelerinin katıldığı görkemli törende, öğretim üyesi Prof. Dr. Nimet Yıldırım, ödülünü İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Dr. Hasan Ruhanî’den aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir