Sağlıklı olmanın şifresi bu rakamlarda gizli

Avrupa ülkelerine göre Türkiye’de kalp krizinin hem erkeklerde hem de kadınlarda 10 yıl daha erken görüldüğünü belirten Türk Kardiyoloji Derneği (TKD) Başkanı Prof. Mahmut Şahin, sağlıklı yaşamı rakamlarla formüle etti.

Türk Kardiyoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Mahmut Şahin, kalp damar hastalıklarının dünya ve Türkiye’deki son durumu ile ilgili önemli bilgiler verdi. Şahin, “9 risk faktörü yani kolesterol yüksekliği, sigara, diyabet, hipertansiyon, karın tipi şişmanlık, psiko-sosyal stres, kötü beslenme, fiziksel hareketsizlik ve alkol ilk kalp krizi için riskin yüzde 90’ından fazlasından sorumludur. Bunlar önlenebilir veya düzeltilebilir durumlardır.” dedi.

Avrupa ülkelerine göre Türkiye’de kalp krizinin 10 yıl erken ortaya çıktığını aktaran Şahin, Avrupa’da erkeklerde 55, kadınlarda 65 yaşında yoğunlaşan kalp krizi ile hastaneye yatışlar, bizde erkeklerde 45-55, kadınlarda 55-65 yaşlarında zirve yapıyor. Bu yüzden her bireyin kalp damar hastalığına yakalanmadan en az 65 yaşına gelmesi misyonumuz olmalıdır.” diye konuştu.

Sağlıklı bir hayat sürmek için dikkat edilecek noktalara da değinen Prof. Dr. Mahmut Şahin, sağlığın formülünü şöyle anlattı:

“Sıfır sigara hedefi.
Günde 5 porsiyon sebze ve meyve tüketimi.
Günlük 30 dakika orta şiddette egzersiz.
Kan basıncı 140 mmHg’nın altında tutulması.
Total kolesterol 5 mmol/dL’nin (190 mg/dL) altında olması.
LDL kolesterol 3 mmol/dL’nin (115 mg/dL) altında olması.
Sıfır fazla kilo hedefi.
Sıfır diyabet hedefi.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir