Restoran değil sanki uzay üssü..

Erzurum Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulan Ejder A.Ş. tarafından yaptırılan ve işletilen Palandöken’deki ‘Küre Restoran’, görenleri uzay üssündeymiş gibi hissettiriyor. Deniz seviyesinden 2 bin 700 metre yükseklikteki ‘Küre Restoran’da, aynı anda 110 kişi yemek yiyebilecek.

Erzurum’da 11-18 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek olan Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali’ne (EYOF) sayılı günler kaldı. Dünyanın sayılı kış turizm merkezlerinden biri olan Palandöken’de, hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, 60 günde 60 proje geliştirdi. Bunlardan biri de Küre Restoran. Erzurum’un güneyinde Palandöken Dağı’nın deniz seviyesinden 3 bin 185 metre yükseklikteki Ejder Tepesi’nin altındaki 2 bin 700 metre yüksekliğe, kayakçıların ve turistlerin ihtiyaçlarını karşılamak için kuruldu.

İlaçlı çamdan ahşap zemin üzerine oturtulan tesis, güneşe, kara, soğuğa ve rüzgara dayanıklı malzemeden yapıldı. Gece ve gündüz kayak yapanlar, kar manzarasında keyif yapmak isteyenler, hem kayakçıları izleyecek hem de Erzurum manzaralı tesiste çay-kahve içip, sucuk- ekmek yiyebilecek.

Tesis, 15 tatille birlikte restoran ve kafe olarak hizmet verecek. 250 kilometre hızdaki rüzgara dayanıklı olan tesis, çelik kargas üzerine yaptırıldı. Türk mühendislerinin başarısı olarak 20 metre çapında, 10 metre yükseklikte yarım küreyi andıran sosyal tesisin ilk etapta kafe bölümü hizmete açıldı.

Toplam 330 metrekare kapalı alanı bulunan, üzeri Almanya’dan getirtilen şeffaf fiberglastan yapılan restoranda, aynı anda 110 kişi yemek yiyebilecek. Küre Restoranın müşterileri, gondol, telesiyej ve kar üstü araçlarla oteller bölgesinden taşınacak.

Kaynak: Sözcü/DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir