Referandumda oy kullanmak için son gün 2 Şubat!..

AK Parti’nin hazırladığı ve MHP’nin de destek verdiği 18 maddeden oluşan Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, 339 oyla kabul edilerek yasalaştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, henüz teklifi onaylamadı.

Anayasa değişikliği için yapılacak referandumda oy kullanmak isteyenlere önemli bir uyarı geldi. Nüfusa kayıtlı olunan ve yaşanılan ili aynı olmayanlar, bulundukları ilde oy kullanabilmek için ilçe nüfus müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekiyor.

Seçme yaşına gelmiş, ve nüfusa kayıtlı olduğu il ile, öğrenim gördüğü iller farklı olan öğrencilerin ya da nüfusa kayıtlı olduğu ilden farklı bir ilde ikamet edenlerin, referandumda bulundukları ilde oy kullanabilmeleri için son başvuru tarihi 2 Şubat 2017.

2 veya 9 Nisan tarihlerinde yapılması planlanan referandumdan iki ay önce seçmenlerin gerekli işlemleri gerçekleşmiş olması gerekiyor. Eğer referandum tarihi 2 Nisan olarak belirlenirse başvuralar 2 Şubat tarihinde son bulacak ve seçmenler nüfusa kayıtlı olduğu ilde oy kullanmak zorunda kalacak.

AK Parti Erzurum İl Başkanı Mehmet Emin Öz de “Çok önemli. Nüfusa kayıtlı olduğu ve öğrenim gördüğü iller farklı olan öğrenci arkadaşların, referandumda eğitime devam ettikleri ilde oy kullanabilmeleri için ilçe nüfus müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekiyor. Son tarih 2 Şubat.” açıklamasında bulundu.

Başkan Öz, konunun çok önemli olduğunu ve herkese duyurulması gerektiğini ifade etti. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir