Referandum beklerken; şapkadan erken seçim çıktı..

Türkiye, Meclis’te görüşülmeye başlanan Anayasa değişiklik teklifine kilitlenmişken; gündem birden erken seçime kaydı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile başlayan erken seçim açıklamalarına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.

Buna benzer bir durum 2002 yılında da yaşanmıştı. Erken seçim kararını o zaman da telaffuz eden ilk isim MHP lideri Devlet Bahçeli’ydi. Hatta seçim tarihi olarak 3 Kasım’da Bahçeli tarafından dile getirilmişti. Seçim sonucunda ise MHP barajın altında kaldı.

İşte şimdiye kadar erken seçimle ilgili yapılan açıklamalar:

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Erken seçimin hiçbir zaman uygun olacağını düşünmedik. Parlamentoyu çalışamaz hale getirirlerse bunlar da düşünülmeyecek şey değil.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli: Meclis çalışamaz hale geldiği için çalışabileceği bir zemin aranır, millet iradesine gidilir.

AK Parti’li Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop: Bu şartlar, Türkiye’nin yaşadığı süreç, hepsi birlikte dikkate alındığında bunun geçmemesinin neticesi, zorunlu olarak Türkiye’yi bir seçime götürür. Baharda götürür, sonbaharda götürür ama götürür. Kimse engelleyemez seçimi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel: Sayın Genel Başkanımızın varlığında, Genel Başkanımızın talimatlarıyla, bugün böyle bir rejim değişikliğine kalkışmaktansa, bugün akşam gelecek bir erken seçim kararına Cumhuriyet Halk Partisi tam destek veriyor.

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen: Bu paketin esası Cumhurbaşkanının partisiyle ilgili kaygılardan, endişelerden kaynaklanmaktadır. Kendi partisiyle ilgili sorunları çözemediği için bir ülkenin rejimini değiştirme, bir ülkenin geleceğini belirleme, yönetim modelini değiştirme riskini siz göze alıyorsanız ve bunun bedelini, bunun faturasını bu ülkeye, bu topluma yaşatmaya niyet etmişseniz söylenecek çok bir şey yok. Bu şartlar altında burada zaten erken seçim kararı çıkmaz. Bazı milletvekilleri bir daha asla listeye giremeyeceği için seçim kararı çıkartamazsınız. Siz varsanız biz de varız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir