Palandöken Dağı’nda kar kalınlığı 160 cm

Doğu’da iki gündür devam eden kar yağışı, günlük hayatı olumsuz yönde etkiliyor. Birçok ilde çoğu köy yolu kapandı. Yol açma çalışmaları devam ediyor. Erzurum şehir merkezinde kar kalınlığı 50 cm aşmış durumda.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre Doğu’da hava parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Bingöl, Tunceli, Muş, Bitlis, Şırnak ve Hakkari çevreleri ile Elazığ’ın doğu, Van’ın ve Erzurum’un güney kesimlerinde yoğun kar yağışı şeklinde olması bekleniyor.

Rüzgarın zamanla batı kesimlerinde kuzeyli yönlerden kuvvetli (40-60 km/sa) olarak esmesi bekleniyor. Bölge genelinde yer yer kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı ile birlikte sabah saatlerinde sis ve pus hadisesi bekleniyor.

Erzurum Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğü Bölge Tahmin ve Uyarı Merkezi de uyarıda bulundu. Çarşamba günü saat 18.00’e kadar bölge genelinde Erzurum- Ağrı-Ardahan- Erzincan- Iğdır- Kars’ta kuvvetli ve yer yer yoğun kar yağışı bekleniyor.

Ayrıca mevcut kar örtüsü üzerine yer yer yoğun olmak üzere kar yağışı beklendiğinden dik ve eğimli yamaçlarda çığ riski bulunduğu bildirildi. Meteorolojik uyarı doğrultusunda meydana gelebilecek ulaşımda aksamalar, görüş mesafesinde azalma, tipi, buzlanma, don olayı ve çığ olaylarına karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

Meydana gelen olumsuzlukların 112 Acil Çağrı Merkezine bildirilmesi ve 112 Acil Çağrı Merkezince yapılacak ekip, araç, personel gibi görevlendirmelerin ivedilikle yerine getirilmesi talep edildi.

Meteoroloji’nin verilerine göre bazı kayak merkezlerin kar kalınlıkları ise şöyle:
Palandöken kar kalınlığı 160 cm
Konaklı kar kalınlığı 150 cm
Uludağ kar kalınlığı 190 cm
Kartalkaya kar kalınlığı 200 cm
Erciyes kar kalınlığı 145 cm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir