ÖSYM Başkanı Demir’den YGS uyarıları!..

12 Mart Pazar günü yapılacak olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS), 2 milyon 265 bin 902 aday başvuru yaptı. 7 bin 646 binada yapılacak sınavda, 350 bin dolayında kişi görev yapacak. Sınav saat 10.00’da başlayacak.

ÖSYM Başkanı Ömer Demir, YGS öncesi adaylara uyarılarda bulundu. Demir, şu anda sınava ilişkin bütün tedbirlerin alındığını, herhangi bir eksiklik ya da aksaklığa yol açacak bir risk bulunmadığını vurguladı.

Sınavda başarının iki koşulu bulunduğunu, birincisinin sınav kurallarına uygun bir şekilde sınavı sonuçlandırmak, ikincisinin ise sınavda sorulara doğru cevap vermek olduğunu anlatan Demir, kurallara uygun bir şekilde sınavı sonuçlandıramayan bir adayın sınavının değerlendirmeye alınmayacağını, verdiği cevapların bir anlamının kalmayacağına dikkat çekti.

Sınav öncesinde ve süresince sınav kurallarını ihlal etmenin sınavın iptaline yol açabileceğinin altını çizen Demir, şunları söyledi: Bunlar kopyayla irtibatlı konular değildir. Aday kopya çekmeyebilir ama süre bittikten sonra işaretlemeye devam edebilir. Bu da kural ihlalidir.

Aday, işaretlemeye devam ettiği ve bu ihlali kamera kayıtlarımızdan ve tutanaklardan tespit ettiğimiz zaman sınavını iptal ediyoruz. Daha da acı olanı, bazı adaylar kuralları ihlal ettiklerinde ve bu durumu sonrasında tespit ettiğimizde, sınav geçmiş olsa bile geriye doğru iptal ediyoruz. Kanunun bu hükmü açık. Bu nedenle kişi, sonuçlar açıklandıktan sonra da eğer bir kural ihlali tespit edilirse geriye doğru iptal edilebilir. Bunun için adaylara özellikle kurallara uyma konusunda önerilerimizi tekrarlamak isteriz.

Sınav saat 10.00’da başlayacak ancak sınav bina girişleri saat 09.45’te sona erecek. Adayların evlerinden vakitlice çıkıp sınav binalarının kapatılacağı 09.45’e kadar binalara girmeleri gerekiyor. Özellikle 15 dakika öncesinde sınav binası önünde girişlerin sonlandırılmasına ilişkin kuralı sınav giriş belgelerine de yansıttık. Giriş belgesinin çıktısını alınırken bilgisayar ekranında ‘09.45’te binaya girişin sonlanacağına’ dair bir uyarı çıkacak. Adaylar, ‘Evet bunu anladım’ onayı verdiklerinde sınav giriş belgesini alabilecekler. Bu bilgiyi sınava giriş belgesinin üzerinde de belirttik.

Bütün adaylar kuralları bilmek durumundadır. Görevlilerin adaylara gelip ‘Şunu yapmalısın, yapmamalısın’ şeklinde bir uyarı mecburiyeti bulunmamaktadır. Sınav salonlarında kurala aykırı davranışı olan bir kişiyi asayiş bozulmasın diye görevliler tartışma çıkarmamak, diğerlerinin dikkatini dağıtmamak için sadece tutanağa yazıyorlar.

Yani öncesinde uyarmak gibi bir mecburiyetleri yok. Bu nedenle ‘Sınavda beni kimse uyarmadı.’ şeklinde bir mazereti kabul etmiyoruz çünkü görevlinin kurallara uymaya ilişkin ilave bir uyarı mecburiyeti bulunmamaktadır, tüm uyarı ve kurallar ilgili sınav kılavuzunda ve resmi duyuralarımızda adaylara sınav öncesinde bildirilmiştir. Sadece sınavın ne zaman başlayacağı ve sınavın ne zaman bitirileceğine ilişkin görevlinin yapmak zorunda olduğu uyarılar var. Onun dışında sınav kurallarını tek tek anlatmak gibi bir yükümlülüğü yok. Bunu da özellikle belirtmek isterim.

Bir dakika, yarım dakikalık bir süre, çok fazla şey fark ettirir. İlave süre kullanıp soru kağıdından cevap kağıdına aktaranlara böyle bir hak verilmesi diğer adaylara büyük bir haksızlık olur. Kurala uyanı her zaman korumalıyız, uymayanı değil.

LYS’de açık uçlu soru olacak ama YGS’de herhangi bir değişik soru tipimiz yok. YGS sınav kurallarında bu yıl başka bir değişiklik yok. Bir taraftan çok sıkı kurallar olsun isteniyor ki bu çok doğal bir hak. Bir taraftan ‘Bizi çok sıkmayın. Kimliğimiz yanımızda yoksa anlayış gösterin. Sınava vaktinde gelemezsek anlayış gösterin.’ beklentileri oluyor ama bir taraftan da kurallara aykırı bir şey olmasın, hiçbir haksızlık olmasın isteniyor. Biz bu isteklerden sadece hakikaten kurallara uyma konusundaki hassasiyeti önemsiyoruz. Adayların bu konuda hazırlıklı gelmeleri gerekmektedir ve yanlarında geçerli kimlik kartı, sınav giriş kartı olmadan içeri girmesi mümkün değildir.

Dolayısıyla sabah evden çıkmadan bunları kontrol etmelerini istiyoruz. Onun dışında sonuçta bu sınav bütün adayların yarıştığı bir sınav. Sınav konusunda çok özel bir telaşa gerek yok. Okullarında, sınıflarında sınava girerek not alıyorlar. Sınavlarda notları ile bilgileri ölçülüyor. Burada da ölçeceğiz. Bilgiyi iyi ölçeceğimiz bir sınav hazırlamış durumdayız. Bu işin iyi yapıldığına dair güvenle gelsinler sınava.

Geçen yıl YGS’de en fazla iptal nedeni, kol saatiydi. Bu gerekçeyle 210 kişinin sınavı iptal edildi. Sınavların yapıldığı bütün sınıflarda saat var. Adayların saat ile sınava gelmelerine gerek yok. Günlük kullanımdaki takılarla sınava gelinmesi de kural ihlaline giriyor. Adaylar, günlük hayatta kullandıkları bu eşyayı, sınav öncesi son anda emanet edecek yer arıyorlar. O nedenle adayların kimlikleri, sınav giriş belgeleri ve sınav yerine gidiş gelişlerini sağlayacak kadar bir para dışında ihtiyaçları yok. Şeffaf bir şişe içerisinde su dışında, yanlarında hiçbir yiyecek ve içecek getirmesinler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir