Osmanlı’nın geleneksel el sanatlarını öğreniyorlar

Erzurum Palandöken Belediyesi, Recep Tayyip Erdoğan Kültür Merkezi’nde ilçedeki kadın ve genç kızlara yönelik Osmanlı el sanatlarından filografi kursu açtı. Kurs vatandaşlardan yoğun ilgi var.

Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar, kadınların kurslarda hem vakitlerini değerlendirdiklerini hem de el becerilerini geliştirdiklerini belirtti. Bulutlar, şunları söyledi: “Burada sanat öğreniyorlar. Bu kursumuzda kadın ve genç kızlardan yoğun ilgi görüyor. Osmanlı el sanatlarından biri olan filografi kursumuza gösterilen ilgi bizlerin de elbette mutlu ediyor. Yaklaşık 36 farklı alanda bin 200 kişiye kurs veriyoruz. Bu kurslarımız tamamen ücretsizdir.”

Kurs öğreticisi Tuba Dolman ise filografinin, ahşap bir zemin üzerine çakılan çiviler arasından teller geçirilerek belli örgü teknikleri ve çeşitli desenlerin kullanılmasıyla meydana gelen bir sanat olduğunu anlattı. Osmanlı döneminin geleneksel el sanatlarından biri olan filografinin, batı ülkelerinde de yapıldığını dile getiren Dolman, “Ülkemizde pek tanınmayan bu sanat, zorluğu ve sabır gerektirmesi nedeniyle az uygulanmaktadır. Bu kursta her şey düşünülmüş ve uygun aile ortamı oluşturulmuş. El sanatını icra etmek için ideal mekan oluşturan başkanımıza ve emeği geçenlere şahsım, öğrencilerim adına minnettarım.” değerlendirmesinde bulundu.

Kursiyerlerden Cansu Yılmaz da “Filigrofi hakkında hiç bilgim yoktu. İnternetten yaptığım araştırmalarda bilgi sahibi oldum ve kursa katıldım. Burada hem stres atıyoruz, hem el becerileri kazanıyoruz. Aynı zamanda yaptığımız sanat eserlerini sene sonunda sergileyip satacağız. Böylece aile bütçesine katkıda bulunacağız. Bizlere bu güzel ortamı sunan Belediye Başkanımız sayın Orhan Bulutlar’a ve ekibine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir