Ölümünün 5. yıl dönümünde ‘Türkü Paşa’ Raci Alkır!..

Aspesdos antik kentinde mikrofonsuz konser veren ‘Tatyan baba’ ve ‘Türkü Paşa’ olarak tanınan TRT Halk Müziği Sanatçısı Raci Alkır, ölümünün beşinci yıl dönümünde ailesi, TRT çalışanları ve sevenleri tarafından kabri başında anıldı. Anma töreninde Raci Alkır’ın oğlu Vahit Alkır, kızları Nesrin Alkır, Kadriye Alkır Çapan, Şenay Alkır Sürbahanlı, gelini Sebile Alkır hazır bulundu.

TRT Erzurum Radyosu Türk Halk Müziği emekli sanatçısı Raci Alkır, 1933 yılında Erzurum’un Yukarı Hasan-i Basri mahallesinde dünyaya geldi. Alkır, yedi göbek Erzurumludur. Sevenleri kendisine ‘Türkü Paşa’ der. Meslek hayatına ilkokula giderken babası Şefik beyden öğrendiği terzilik zanaatı ile başladı. Tasavvuf müziğine yönelen babasından etkilenen Alkır, sanat hayatına ilk adımını bu şekilde attı.

Önceleri Halkevi’nde, daha sonraları ise Halk Oyunları Derneğinde hobi olarak türküler söylemeye başladı. 1960 yılında TRT Erzurum Bölge Radyosu kurulduktan sonra terzilik hayatının yanı sıra sanatçılık hayatına da devam etti. Halk Oyunları Derneğinin korosu ile haftada 2 gün TRT radyosunun yayınladığı Yurttan Sesler Programına katıldı.

Eşi Şükran Hanımla terzilik mesleği sayesinde evlenen Raci Alkır, “Baktım ikisi bir arada gitmiyor, 66’da kapattım dükkânı.” diyerek radyoda çalışmaya başlamasından 6 yıl sonra terzilik mesleğine son verdi. TRT Genel Müdürünün talimatıyla hocalardan ders almaya başlayan Raci Alkır, 33 yaşında profesyonel müzik hayatına başladı. TRT sayesinde tüm Türkiye’de ünlü olan Raci Alkır, birçok programa ve konser organizasyonuna katıldı.

Hayatı boyunca çok fazla para kazanamayan sanatçı Alkır, “Bazıları çingenelik ediyor. Para almadan sahneye çıkmıyorlar, ben öyle şeyleri sevmiyorum. Para bir yana, Paşa olmak bir yana.” sözü ile para almaktan utandığını da dile getirmişti.

Muhammed Lütfi Efendi’nin eserlerini seslendirdiği ‘Klasikler’ albümü, 2002 yılında Vatikan’da Aziz Ron Colli anısına düzenlenen bir törende çalınmasının ardından Türkiye’de tekrardan büyük ilgi gördü. Bu ilginin yardımıyla sanatçı, 2005 yılında, hastalığı sebebiyle 3 yıldır tedavi görmesine rağmen dönemin Kültür Bakanı Atilla Koç’un desteği ile ‘İlahiler’ adlı 15 parçalık bir albüm çıkardı.

Türk Halk Müziği repertuvarına 80’e yakın eser kazandıran Raci Alkır, hayatı boyunca 7 plak, 2 kaset ve 2 CD yayınladı. Sanatını devam ettiren oğlu Vahit Alkır’ı, kendisi gibi yetiştirdi ve birçok defa beraber sahne aldılar. Uzun bir süre Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi gören sanatçı, 16 Aralık’ta 2011 tarihinde böbrek yetmezliği sonucu vefat etti. Büyük bir katılımla Lala Paşa Camii’nde kılınan Cenaze Namazının ardından Erzurum Asri Mezarlığına defnedildi.

‘Türkü Paşa’ Raci Alkır’ın bazı eserleri ise şöyle: Dün gece yar hanesinde; Aya Bak Nice Gider; Beni Sorma Bana Ben Ben Değilem; Bir Postan Ektim Pazı; Bülbül bağa girip yapmış yuvayı; Can bula cananını; Erzurum Kilidi Mülk-i İslam’ın; Göç göç oldu, göçler yolu düzilid; Hani Yaylam Hani Senin Ezelin; Kadem Bastı Gönül Tahdı (divan); Seyreyle Güzel Kudreti Mevla Neler Eylerim Kilidi Mülk-i İslam’ın; Tutam Yar Elinden Tutam; Vardım Eşiğine Yüzümü Sürdüm.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir