Oltu’da korkutan yangınlar, 20 ev yandı!..

Erzurum’da elektrik kontağından çıktığı tahmin edilen yangında yaklaşık 20 ev ile birlikte 10’a yakın ahır kullanılmaz hale geldi.

Bugün saat 09.45 sıralarında meydana gelen yangına Erzurum Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekiplerinin yanı sıra Oltu ilçesinde yaşanan ormana yangınına müdahale etmek için gelen iki helikopter ve çok sayıda iş makinesi ile müdahale edildi.

Elektrik kontağı sonucu çıktığı tahmin edilen yangın damlara konulan otlar nedeniyle kısa sürede büyüdü ve 100 haneli köyün büyük bir bölümünü kapladı.

Rüzgarın da etkisi ile kısa sürede büyüyen yangın 20 ev ile birlikte 10’a yakın tandır ve ahırı kullanılmaz hale getirdi.

Şenkaya Belediye Başkan yardımcısı Yavuz Bedir, yangının güçlükle kontrol altına alındığını belirterek şunları söyledi: “Elektrik kontağı sonucu evlerin üzerine konulan otların alev alması sonucu yangın şiddetini artırmış. Evlerin birbirine yakın ve hatta bitişik olması nedeniyle facia kaçınılmaz oldu. Şu an köyün üçte biri yanmış durumda. Bu mahallede yaşayan halkın büyük bir bölümü dar gelirli. Çoğu çobanlık yaparak geçimini sağlıyor. Evleri, ahırları ve hayvanlarına yedirecekleri tonlarca ot kül oldu. Yangın ihbarını alır almaz tüm kurumlar ellerinden geleni yapmaya çalıştı. Hasar büyük ancak tek sevincimiz can kaybının yaşanmamış olması.”

Oltu’da Ulaşımın Olmadığı başka bir alanda 4 gün önce çıkan orman yangınının kontrol altına alındı

Erzurum’un Oltu ilçesinde 4 gün önce çıkan orman yangınının kontrol altına alındığı bildirildi.

İlçenin Yukarıçamlı Mahallesi’ndeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle başlayan ve kontrol altına alındıktan sonra arazinin engebeli olması, ulaşımda güçlük yaşanması ve rüzgarın etkisiyle yeniden büyüyen yangına ekipler müdahalede bulundu.

Rüzgarın etkisiyle geniş alana yayılan yangına, Oltu Orman İşletmesi yangın söndürme ekipleri ve İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) görevlilerinin yanı sıra çevre il ve ilçelerden gelen ekipler de müdahale etti.

Valilikten yapılan açıklamada, ulaşımın olmadığı bölgede başlayan ve kısa sürede yayılan yangına ekiplerin müdahale etmekte zorluk çektiği belirtildi.

İlk etapta 4 kilometrelik yol açan ekiplerin daha sonra yangın yerine ulaştığı aktarılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Hava ve karadan yapılan ilk müdahalede yangın etkisini kaybetti. Olay yerinin yüksek kesimde bulunması ve etkili rüzgar çalışmaları zorlaştırdığı gibi kontrol altına alınan bölgede alevlerin yeniden yayılmasına neden oldu. Açılan yolla birlikte bölgeye 26 arazöz, 5 paletli dozer, 5 paletli ekskavatör, 1 loder, 1 greyder, 1 kepçe ve 6 su tankeri hızlı bir şekilde ulaştırıldı. Bir yangın söndürme uçağı, 2 yangın söndürme helikopterinin de havadan müdahale ettiği söndürme çalışmalarına, 210 orman yangın işçisi, 30 orman muhafaza memuru, 12 AFAD personeli ve 300 civarında vatandaş da katıldı.”

Açıklamada, yapılan çalışmalar neticesinde yangının kontrol altına alındığı, bölgede 10 arazöz ile soğutma faaliyetlerinin devam ettiğini duyuruldu.

Kaynaklar: sonhaberler.com, haberler.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir