OHAL ile gelen 30 günlük gözaltı süresi 7 güne indi

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. 4 tane Kanun Hükmünde Kararname yayınlandığını hatırlatan Kurtulmuş, gözaltı süresinin 30 günden 7 güne indirildiğini açıkladı.

İlk 5 gün avukat yasağının da kaldırıldığını dile getiren Kurtulmuş, Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında hazırlanan 682, 683, 684 ve 685 sayılı 4 yeni Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 7 kişilik Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu’nun kurulduğunu anlatan Kurtulmuş, bu komisyonun 2 yıl çalışacağını ancak Bakanlar Kurulu’nun istemesi halinde 2 yıl sonra 1’er yıl görev süresinin uzatılabileceğini ifade etti.

İşten atılanlar, açığa alınanlar, kapatılan dernekler gibi bu alanlarda alınan tüm kararlarla ilgili bir itiraz mercii ve bu kararların gözden geçirileceği bir komisyonun kurulmasının kararlaştırıldığını kaydeden Kurtulmuş, OHAL döneminde yapılan tüm varsa yanlış kararların, itirazların bu komisyon tarafından inceleneceğinin altını çizdi.

Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu’nda çalışacak 4 kişinin Başbakanlık tarafından atanacağını dile getiren Kurtulmuş, Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve HSYK tarafından tespit edilecek kişilerin bu komisyonda yer alacağını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir