OHAL 3 ay daha uzatılıyor…

Başbakan Binali Yıldırım, partisinin Meclis Grup toplantısında konuştu. 20 Ocak’ta süresi dolacak olan OHAL’in üç ay daha uzatılıp uzatılmayacağına ilişkin Yıldırım, “Bu hafta içinde Afganistan’daki görev gücümüzün süresinin uzatılması ile ilgili bir tezkere ve OHAL’in 3 ay uzatılmasına yönelik bir kararı da Meclisimiz görüşecek.” dedi.

Sosyal medya üzerinden yapılan kışkırtıcı paylaşımların ülkemize, kardeşliğimize zarar verdiğini belirten Yıldırım, şunları söyledi: Özellikle sosyal medya mecrasını kullanan gençlere, kardeşlerimize uyarım var, sosyal medya sorumsuz medya değildir. Suç niteliğinde yapacağınız paylaşımlar başınıza bela olabilir, nitekim olmaya başlamıştır. Bu yönde paylaşımlar yapanlara karşı yargı harekete geçmiştir.

Fırat Kalkanı’nın 133’üncü günündeyiz. Operasyonlarda bugüne kadar 1270 DEAŞ mensubu etkisiz hale getirildi; yakalananlarla birlikte sayı 1561. Şimdi dünya, ‘DEAŞ’ diyor; DEAŞ yatıyor, DEAŞ kalkıyor… Onlar yalandan mücadele ediyor, lafını yapıyor. Mücadeleyi yapan sadece Türkiye. Amerika da bir halt ettiği yok, diğerlerinin de bir şey yaptığı yok. Laftan başka bir şey yok.

Dünya DEAŞ diyor, DEAŞ yatıyor, DEAŞ kalkıyor. Onlar yalandan mücadele ediyor. Lafını yapıyor. Mücadeleyi yapan sadece Türkiye. Amerika’nın da bir halt ettiği yok, diğerlerinin de bir şey yaptığı yok. Laftan başka bir şey yok. Yaptıkları var. YPG’ye, PYD’ye açıkça silah veriyorlar; Türkiye’de daha fazla anarşi olsun, daha fazla terör olsun diye. Bu dostluğa sığmaz. Yeni yönetimden beklentimiz, artık bu kepazeliğe son vermesi. Biz yeni yönetimi sorumlu tutmuyoruz bundan; çünkü bu, Obama yönetiminin marifetidir. Terör örgütünü kullanarak, terörle mücadele etmek; mafyayı kullanarak, mafyayı alt etmek gibi bir şey. Böyle bir şey olabilir mi? Böyle bir devlet anlayışı olabilir mi?”

Bu katilleri aramıza salanlar, bu alçakça eylemleri ile farklı yaşam tarzı üzerinden, inançlar üzerinden ayrışacağımızı bekliyorlarsa boşuna hevesleniyorlar. Türkiye bir hukuk devletidir, bu ülkede bütün hayat tarzları, bütün inançlar, bütün düşünceler, devletin güvencesindedir.

Asgari ücret yüzde 10’a yakın bir miktarda arttı. İşverenlerimizin artan asgari ücretten kaynaklanan ilave yüklerini geçen yıl olduğu gibi bu yıl da karşılamaya devam edeceğiz. 10 milyar civarında bir kaynak hem işçiye hem emekliye hem de işverene aktarılacak. Asgari ücreti düşük bulan olabilir. Biz de daha fazlasını vermek isteriz. Ancak imkanlarımız arttıkça bunu yapacağız.

MHP ile başlattığımız anayasa değişiklik teklifini uzlaştığımız metni Meclise sunmuştuk. Ve 20 Aralık itibarıyla komisyonda görüşmeler başladı, 29 Aralık’ta tamamlandı. Şimdi Anayasa görüşmelerinde AK Parti grubu, MHP grubu çok demokratik bir duruş sergiledi. Büyük bir gayretle yapıcı çalışmalarla teklifin olgunlaşmasına katkı sağladı. CHP ne yaptı? Her zaman yaptığını yaptık.

HDP ile beraber yapılan değişikliğin bir rejim değişikliği olduğunda ısrar edip durdu. Ben sayın Kılıçdaroğlu’na bu bir rejim değil sistem değişikliğidir dedim; dilimde tüy bitti artık demiyorum. Ama şimdi düşündüm düşündüm doğru dediğini anladım. Evet bu bir rejim değişikliği. Vesayet rejimi değişiyor. Bu yapılan değişiklikle son vesayet kırıntılarını temizliyoruz. O bakımdan doğru, bir rejim değişikliği var. Olan, vesayetin ortadan kaldırılmasıdır. Değişiklik teklifi 18 maddeye düştü. Genel Kurul’da kapsamlı bir değişiklik düşünmüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir