Kuş büyüklüğünde eksi 10 derecede çalışan insansız hava araçları; ama Erzurum için tehlike oluşturmuyor..

İnsanın bazen kendisini bilim kurgu filmi içinde hissetmesi gayet normal. Belki de bütün dünya kurgudan ibaret…

İlk önce fragman gelir, onu kanıksarız sonra da gider filmi izleriz.

Bu da böyle… İlk önce filmi çıkıyor, sonra gerçek hayatta karşımıza.

Yine filmlerde gördüğümüz, daha sonra gerçek hayata geçen insansız hava araçlarının (drone), 11 santimetre büyüklüğündeki “Predix” adını verdikleri 103 adet drondan oluşan sürüden bahsediyoruz. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), 290 gram ağırlığında olan bu insansız hava araçlarının testlerini tamamladığını duyurdu.

Stratejik Silahlar Ofisi Direktörü Willams Roper, “Çatışmaların karmaşık doğasından dolayı Predixler önceden programlanmış ve senkronize edilmiş araçlar değil, doğadaki bir arı sürüsü gibi birbirini benimseyen ve tek bir beyin gibi karar alabilen kolektif bir organizmadır. Her Predix, diğer her bir Predix ile iletişim kurduğu ve iş birliği yaptığı için sürünün lideri yok ve her Predix takıma giren çıkan diğer droneleri benimser.” ifadelerini kullandı.

Sıfırın altında 10 derecelik sıcaklıkta da çalışabildiği açıklanan dronlar şuan en azından Erzurum için bir tehlike oluşturmuyor. Kuş büyüklüğündeki insansız hava araçları sürülerinin güvenlik (!) amacıyla kullanıldığı mavi boncuk gezegende Rusya ve diğer ülkelerin buna nasıl cevap vereceği doğrusu merak konusu…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir