KOSGEB’ten iki yılda 10 milyon lira hibe desteği

Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) bünyesinde 2008 yılından bu yana faaliyetlerini sürdüren Erzurum İş geliştirme Merkezi (ABİGEM), girişimcilik eğitimlerini sürdürüyor. Eğitimler, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ve İş-Kur destekli yapılıyor. 

Erzurum’da KOSGEB, iki yılda 10 milyon 346 bin 502 lira hibe desteği sağladı. 2016 yılında üniversite, dernek ve odaların işbirliği ile toplam 3 bin 885 kişiye girişimcilik sertifikası verildi.

ETSO ile KOSGEB’in ABİGEM aracılığıyla ortaklaşa düzenlediği girişimcilik eğitimini tamamlayan 90 kursiyere, sertifikaları düzenlenen törenle verildi. Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen törene ETSO Genel Sekreteri Harun Delibaş, KOSGEB Erzurum Hizmet Merkezi Müdürü Veysel Vural, ABİGEM Koordinatörü ve ETSO Genel Sekreter Yardımcısı Kürşat Karagöl, kursiyerler ve aileleri katıldı.

KOSGEB Erzurum Hizmet Merkezi Müdürü Veysel Vural, KOSGEB’in küçük ve orta ölçekli işletmelerin ekonomideki rolünü ve etkinliğini artırmak, KOBİ’lerin sanayide entegrasyonunu sağlamak ve girişimciliği artırmak amacıyla kurulduğunu ve bu amaç doğrultusunda hizmet verdiğini söyledi.

KOSGEB destekli girişimcilik eğitimlerinin herkese açık ve ücretsiz olduğunu hatırlatan Vural, girişimcilik destekleriyle ilgili de bilgi verdi. KOSGEB’in girişimcilere işletme kuruluş giderleri, makine-teçhizat, ofis donanım ve yazılım giderleri ile birlikte işletme giderleri desteği kapsamında kira ve personel harcamaları için 50 bin TL’ye kadar destek verildiğini anlatan Vural, erkek girişimcilere yüzde 70, kadın, gazi, birinci derece şehit yakını ve engelli girişimcilere de yüzde 90 oranına kadar ödeme yapıldığını aktardı.

Vural ayrıca girişimcilerin iş fikrine ait makine ve yazılım giderleri için de 100 bin TL’ye kadar sabit yatırım desteği (faizsiz ve masrafsız kredi) verildiğini ifade etti. Erzurum KOSGEB’in 2015 yılında 3 milyon 641 Bin 250 lira, 2016 yılında ise 6 milyon 705 Bin 252 lira hibe desteği sağladığını ve bu rakamların yüzde 60’ını girişimcilik desteklerinin oluşturduğunu belirten Vural, 2016 yılında üniversite, dernek ve odaların işbirliği ile toplam 3 bin 885 kişiye girişimcilik sertifikası verdiklerini kaydetti.

Erzurum ABİGEM’in çalışmalarıyla ilgili bilgi veren ETSO Genel Sekreter Yardımcısı ve ABİGEM A.Ş. Şirket Müdürü Kürşat Karagöl ise Erzurum ABİGEM’in 2016 yılında Erzurum, Erzincan, Kars, Ağrı’da toplam 39 uygulamalı girişimcilik eğitim programı düzenlediğini söyledi.

Bu eğitim programlarının 23’ünü Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası, 3’ünü Erzurum Ticaret Borsası, 3’ünü Tortum Belediyesi, 2’sini Pasinler Ticaret ve Sanayi Odası, 6’sını Serhat Kalkınma Ajansı ve 2’sini de Kars Belediyesi ile ortaklaşa gerçekleştirdiklerini anlatan Karagöl, 2016 yılında düzenlenen bu eğitimler sonucunda toplam bin 146 girişimciye katılım belgesi verildiğini ifade etti.

Bu eğitimlerin yanı sıra eğitimlere katılım başvurusu yapan kayıtlı 3 bin 160 girişimciye “KOSGEB Girişimcilik Destek Programı” hakkında bilgi verildiğini dile getiren Karagöl, Erzurum genelinde bu kişilere yönelik 4 farklı dönemde eğitim mülakatı yapılarak toplam 690 kişinin kursiyer olarak eğitime alındığını söyledi.

Eğitimler sonunda yaklaşık 95 girişimciye iş kurma ve sürekli güncellenen destek mevzuatına göre bilgilendirme yapıldığını belirten Karagöl, 2016 yılı Kasım dönemine kadar 46 girişimci için KOSGEB’ten destek onayı alındığını kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir