Kızartılan ekmek ve patatesde kanser riski!..

İngiliz bilim insanları, yaptığı araştırmalar sonucu kızartılan ekmek ve patatesle ilgili dikkat çekici bir sonuca ulaştılar. Nişasta içeren gıdaların yüksek sıcaklıkta kızartılması durumunda açığa çıkan bir kimyasalın kansere yol açtığını belirledi. İngiliz Gıda Standartları Kurumu’ndan “Çok kızartılan ekmek ve patates kanser yapıyor.” uyarısı geldi.

Ekmek, patates, bisküvi ve kek gibi nişasta içeren yiyeceklerin yüksek sıcaklıkta pişirilmeleri durumunda, “akrilamid” adında kimyasal bir maddenin açığa çıktığı tespit edildi. Bu madde ise kansere yol açmasıyla biliniyor. Bu durumun engellenmesi için kavurma, kızartma ve ızgara yapılırken 120 derecelik sıcaklığın geçilmemesi uyarısında bulunuluyor.

Yüksek nişasta içeren gıdaların pişirilirken renginin koyulaşmaması gerekiyor. Kurumun yayınladığı raporda dikkat çeken bir diğer madde de yiyeceklerin saklanmasıyla ilgili. Buna göre, yüksek nişasta içeren gıdaların buzdolabında saklanması durumunda içerdiği şeker düzeyi yükseliyor. Artan şeker düzeyi, pişirme sırasında ortaya çıkan “akrilamid” miktarını da yükseltiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir