Kar yağışı Erzurum’u beyaza bürüdü

Kar yağışı Erzurum’u beyaza bürüdü. Erzurum’da 3 gündür devam eden aşırı soğuklar, yerini kar yağışına bıraktı. Sabah saatlerinden itibaren başlayan kar yağışı, gün içinde şiddetini giderek artırdı. Biran da şehri beyaza bürüyen kar yağışı sırasında vatandaşlar da zor anlar yaşadı. Özellikle rüzgarın etkisiyle birlikte kar yağışı ağırlığını iyice hissettirdi. Erzurum’da hava sıcaklığı gündüz eksinin altında 2 iken; gece ise bu sıcaklık 11’e kadar düşmesi bekleniyor.

Meteoroloji’nin yaptığı son değerlendirmelere göre; ülkemizde halen mevsim normalleri civarında seyreden hava sıcaklıkları; Pazar ve Pazartesi günleri artarak mevsim normallerinin üzerine çıkacak. 13 Aralık 2016 Salı günü ise hava sıcaklığı, kuzeybatı kesimlerden başlayarak hissedilir derecede azalarak mevsim normallerinin altına inecek; kuzey, iç ve doğu kesimlerde yer yer yoğun olmak üzere kar yağışları görülecek.

Pazar günü Türkiye’nin kuzeydoğu kesimleri parçalı çok bulutlu, Doğu Karadeniz bölgesi ile Ardahan çevrelerinin yağışlı, diğer bölgelerin parçalı az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların kıyılarda yağmur, yüksek kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

Pazartesi; Parçalı ve çok bulutlu, zamanla Marmara’nın güney ve doğusu, Ege, Akdeniz, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu’nun kuzey ve batısı ile Güneydoğu Anadolu’nun batısının yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların genellikle yağmur, Doğu Anadolu’nun kuzeyinde karla karışık yağmur ve kar yağışı şeklinde olması bekleniyor.

Salı; Çok bulutlu, ülkemizin büyük bir bölümünde görülecek yağışların, Doğu kesimler ile zamanla kuzey ve iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın öğle saatlerinden sonra batı bölgelerde kuzey yönlerden kuvvetli ve fırtına şeklinde esmesi bekleniyor. Hafta ortasından itibaren ülkemiz genelinde soğuk havanın, kuzey ve doğu kesimlerde ise yer yer yoğun olmak üzere kar yağışlarının devam edeceği tahmin ediliyor.

Soğuk havayla birlikte özellikle kuzey ve doğu kesimlerde beklenen yoğun kar yağışları ile kuzey iç ve batı kesimlerde etkili olması beklenen fırtınanın meydana getirebileceği olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir